ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

We wtorek w Piszu odbędzie się przełożenie mostów

BieżąceInwestycje15 listopada 2019, 21:44
We wtorek w Piszu odbędzie się przełożenie mostów
W Piszu odbędzie się przełożenie mostów fot. UM Pisz

Stuletni most kolejowy nie zniknie z krajobrazu Pisza. Stalowa konstrukcja, która początkowo miała trafić na złom, otrzyma jednak nowe życie. Będzie...przeszklonym pawilonem muzealnym. Szykuje się więc kolejna atrakcja turystyczna. Przełożenie mostów odbędzie się w najbliższy wtorek.

Według informacji otrzymanych od wykonawcy we wtorek (19.11.2019 r.) ma się odbyć zdjęcie starego mostu. Montaż nowego planowany jest na następny dzień.

Stalowa przeprawa kolejowa przez Pisę nie nadaje się już do użytku i będzie rozebrana. Samorząd miejski porozumiał się jednak z PKP co do przyszłości zabytkowego obiektu i otrzyma część starego mostu.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach modernizacji linii kolejowej na odcinku Szczytno – Ełk wymienią starą konstrukcję kratownicową mostu w Piszu. Wykonawca oczyści ponadto przyczółki obiektu i je wzmocni - powiedział Martyn Joduła z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Takie działanie zapewni dobre parametry obiektu na kolejne lata. Most zostanie również dostosowywany do jazdy pociągów ze zwiększoną prędkością. Po robotach zapewniony będzie sprawny przejazd składów.

Zostanie natomiast z niego odcięty 20-metrowy fragment i umieszczony na specjalnej podstawie. Całość stanie w sąsiedztwie parku nad Pisą.

Obok starego mostu krok po kroku spawana jest nowa konstrukcja. Poszczególne stalowe elementy nowej konstrukcji obsługiwane są przez dźwig o udźwigu wynoszącym do 150 ton. Stara konstrukcja waży około 200 ton, zatem na usunięcie jej potrzeba silniejszego sprzętu. Na plac przyjedzie potężny dźwig o udźwigu 600 ton. Będzie w stanie zarówno zdjąć dotychczasową kratownicę jak i położyć nową.

Wiadomo również, że została już opracowana koncepcja zagospodarowania mostu. Stalowa konstrukcja zostanie przeszklona. Zamieni się w nowoczesny pawilon, w którym będą odbywały się m.in. wystawy.

Pierwszy most kolejowy powstał w Piszu 1885 r. W czasie I wojny został zburzony, a jego elementy wykorzystano do zbudowania nowej przeprawy, która powstała w latach 1915-1918.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz