ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Węgorzewo dołączyło do sieci miast Cittaslow

Bieżące26 marca 2021, 6:04
Węgorzewo dołączyło do sieci miast Cittaslow
 fot. mazury24.eu

Wśród pięciu nowo przyjętych członków międzynarodowego stowarzyszenia Cittaslow International znalazło się Węgorzewo. Proces certyfikacji był długi i wymagający.

W czwartkowe przedpołudnie (25 marca) odbyło się spotkanie online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow, na którym Węgorzewo zostało oficjalnie powitane jako nowy członek. Dołączyło do Cittaslow International jako 35. miasto w Polsce i 26. na Warmii i Mazurach.

– Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt. Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji – podkreślał podczas konferencji burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, przedstawiając prezentację gminy. – Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój. Chcemy podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju opartego na poszanowaniu lokalnej specyfiki, tradycji i historii. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, na przykład rewitalizacja centrum Węgorzewa czy dworca kolejowego, ale jestem przekonany, że dzięki wymianie dobrych praktyk, wspólnej polityce promocyjnej i zintegrowanym działaniom, będziemy wzmacniać i promować idee Cittaslow.

Władze miasta dziękują za przeprowadzenie przez proces certyfikacji Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, panu Jackowi Kostka – krajowemu koordynatorowi sieci oraz naszemu opiekunowi – miastu Bartoszyce i burmistrzowi Piotrowi Petrykowskiemu.

O Cittaslow

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Na podstawie informacji UM Węgorzewo

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew