Węgorzewo rowerową stolicą Polski

2 lipca 2019, 9:36

Gmina Węgorzewo położona jest w północnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i nie bez przyczyny nosi miano „Rowerowej stolicy Polski”. Ta turystyczna kraina, oprócz tego, że ma wiele do zaoferowania miłośnikom żeglarstwa, szczyci się również wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki rowerowej.

Naturalne ukształtowanie terenu oraz dziedzictwo historyczne sprawiają, że gmina Węgorzewo ma wiele do zaoferowania rowerzystom. Miłośnicy dwóch kółek mogą podziwiać piękno Mazur, przemierzając malownicze, czasami wymagające, ale zawsze dające wiele satysfakcji, trasy biegnące dawnymi torowiskami, leśnymi duktami, a także drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu drogowego. Trasa biegnąca promenadą wzdłuż Kanału Węgorzewskiego i Węgorapy, oznakowane odcinki ścieżek i szlak Green Velo - każdy cyklista znajdzie tu coś dla siebie.

Zaczęło się od Green Velo

O tym, jak narodził się pomysł na hasło promocyjne „Rowerowa stolica Polski” i kampanię rowerową, opowiada Barbara Białobrzeska, główny specjalista w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie:

- To hasło jest efektem spotkań, kiedy powstawał Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Osoby związane z realizacją projektu, które tu przyjechały, wielokrotnie podkreślały potencjał właśnie rowerowy naszego obszaru, naszej gminy. Warto podkreślić, że ideą szlaku było wykorzystanie w naszym regionie dawnej infrastruktury kolejowej, czyli torowisk. A jak sięgnąć historii, Węgorzewo dawniej stanowiło ważny węzeł komunikacyjny, stąd były połączenia kolejowe do Kętrzyna, Giżycka, Królewca. Teraz, wykorzystując ten potencjał, powstało Green Velo, a w planach było stworzenie Mazurskiej Pętli Rowerowej wokół szlaku jezior mazurskich – i to było impulsem do promocji w kierunku rowerowym.

Ścieżki dla każdego

W 2015 roku w gminie Węgorzewo oddano do użytku pierwszy w województwie odcinek Green Velo. Przyjechali tu pomysłodawcy, przedstawiciele Biura Projektu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wykonawcy. Węgorzewo nawiązało z nimi współpracę, która zaowocowała wieloma rowerowymi projektami. Rok później odbyły się nagrania do spotu kampanii medialnej Green Velo, też z Węgorzewa. Nagrania z udziałem artystów i celebrytów odbywały się na promenadzie, przy ekomarinie-porcie, plaży, Miejscu Obsługi Rowerzystów w Trygorcie.

- Podczas tych spotkań goście podkreślali, że mamy doskonałe warunki rowerowe. Potwierdził się pomysł, żeby wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i wypromować gminę jako rowerową stolicę Polski - dodaje Barbara Białobrzeska. - Naszym dodatkowym atutem jest ukształtowanie terenu, dawne torowiska kolejowe, piękne nadbrzeżne trasy, dukty leśne i punkty widokowe. Postanowiliśmy skorzystać z tego, że tak naprawdę mamy ścieżki rowerowe dla każdego: dla początkujących, dla wytrawnych cyklistów, szosowców i uczestników MTB. Rowerowa koncepcja rozwoju turystyki - na tym skupiliśmy się i w tym kierunku poszerzaliśmy współpracę z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, a także z Warmińsko-Mazurską Regionalna Organizacją Turystyczną i innymi samorządami.

Rowerowe Mazury

Promocji gminy Węgorzewo jako rowerowej stolicy Polski sprzyjała medialna promocja szlaku Green Velo. Pojawiło się wiele materiałów reklamowych w radio, telewizji, prasie, w mediach społecznościowych, powstawały blogi o tematyce rowerowej.

- Zaczęliśmy inwestować w małą architekturę rowerową. Co roku dokupowaliśmy stojaki rowerowe z oznakowaniem, zainwestowaliśmy w trzy samoobsługowe stacje naprawcze do rowerów, tablice informacyjne z trasami rowerowymi, mapami i opisem atrakcji - wylicza Barbara Białobrzeska.

Węgorzewo wspólnie z samorządami Giżycka, Mrągowa i Mikołajek od 2017 roku włączyło się w organizację wyścigów kolarskich Mazury MTB. To dało początek dodatkowej promocji, kampanii „Rowerowe Mazury”. W ramach tego Węgorzewo organizowało wyścigi w kolarstwie górskim (dwa etapy: Wyzwanie Mamerta i Bike Tour Węgorzewo). Wspomniane gminy wspólnie uczestniczyły również w targach rekreacyjno-turystycznych i rowerowych Bike-Expo (w Warszawie, Gdańsku i Kielcach).

Gmina z rowerowym certyfikatem

Gmina Węgorzewo trzykrotnie otrzymała Certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom (w latach 2016, 2017, 2018), przyznawany w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Polski Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Od 2016 roku w sezonie letnim Węgorzewo zaczęło również organizować wycieczki rowerowe Green Tour (z przewodnikiem historycznym), które cieszyły się dużym zainteresowaniem (samorząd wydał również mapkę ze ścieżkami rowerowymi związanymi z projektem Green Tour). W tym roku w mieście pojawiły się rowerowe ozdoby, kwietniki (jedne są inicjatywą mieszkańców, inne gminnymi pomysłami), które wzbogacają miejską przestrzeń i wpisują się w rowerowy klimat.

- Dążymy do tego, żeby więcej tras rowerowych było oznakowanych - dodaje Barbara Białobrzeska. - Sporządziliśmy wstępną dokumentację z propozycją 160 kilometrów tras rowerowych, obejmujących teren Srokowo-Budry, bo północna strefa gminy była pod tym względem zaniedbana. Jesteśmy też otwarci na propozycje cyklistów, którzy już zgłaszają nam różne kombinacje tras.

Rowerem w Fit City

Na początku tego roku samorząd Węgorzewa zajął się promocją koncepcji Fit City, która wiąże się ze wszelkimi formami aktywności fizycznej, a także ze zdrowym stylem życia.

- W Fit City wpisuje się i ekologia, i zdrowe żywienie, i wszelkie formy aktywnej turystyki, w tym w dużym stopniu turystyka rowerowa - tłumaczy Barbara Białobrzeska. - Bogactwo naturalne w postaci jezior sprzyja rozwojowi żeglarstwa, naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że mamy wspaniałe trasy rowerowe. To na pewno będą ważne elementy Fit City.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz