ReklamaA1 - OW Wodnik

Wiatr w żaglach i bariery bez szans. W Giżycku zakończyły się IV Warsztaty Żeglarskie Osób z Niepełnosprawnościami

Wiatr w żaglach i bariery bez szans. W Giżycku zakończyły się IV Warsztaty Żeglarskie Osób z Niepełnosprawnościami
 fot. UM Giżycko.

Żeglarstwo to sport pełen pasji, wolności i niezwykłego charakteru. To także przestrzeń, w której liczą się przede wszystkim współpraca, hart ducha i szacunek do żywiołu. Po raz kolejny udowodnili to uczestnicy IV Warsztatów Żeglarskich Osób z Niepełnosprawnościami, pokazując, że na wodzie nie ma rzeczy niemożliwych, a odpowiednia determinacja pozwala przełamać wszelkie ograniczenia.

Dwa tygodnie intensywnej nauki i szlifowania umiejętności

Gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej „Oczy Mazur” w Giżycku – ośrodek doskonale przystosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Przez pełne dwa tygodnie uczestnicy warsztatów brali udział w intensywnym programie szkoleniowym. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów zgłębiali nie tylko teorię żeglowania, zasady bezpieczeństwa na wodzie czy tajniki meteorologii, ale przede wszystkim praktykę: sprawne manewrowanie jachtem w zróżnicowanych warunkach pogodowych, pracę na pokładzie i efektywną komunikację w załodze, wiązanie węzłów żeglarskich oraz obsługę osprzętu.

Sprzyjająca pogoda i zmienny wiatr wymagały od uczestników pełnego skupienia, ale też dały możliwość przetestowania zdobytych umiejętności w realnych, nierzadko wymagających warunkach.

Egzaminy, pucharowe regaty i żeglarska tradycja

Intensywna praca na wodzie szybko przyniosła wymierne efekty. Szkolenie nie skończyło się bowiem wyłącznie na rekreacyjnych rejsach. Najbardziej zdeterminowani adepci przystąpili do państwowych egzaminów, pomyślnie je zdając i zdobywając oficjalne patenty żeglarza jachtowego. Dla wielu z nich był to moment zwrotny, będący przypieczętowaniem tygodni ciężkiej pracy.

Nie zabrakło również sportowych emocji na najwyższym poziomie. Zwieńczeniem części szkoleniowej były emocjonujące regaty, w których załogi stanęły do rywalizacji o miano najszybszej jednostki turnusu. Zgodnie z wieloletnią, piękną tradycją morską i śródlądową, całe wydarzenie zamknęła uroczystość pasowania na żeglarza, stanowiąca dla uczestników niezwykle wzruszający i pamiętny moment.

Kamery TVP na Mazurach – o inicjatywie usłyszy cała Polska

Wyjątkowa atmosfera oraz ogromny ładunek pozytywnej energii towarzyszący wydarzeniu przyciągnęły uwagę mediów ogólnopolskich. Przebieg warsztatów, codzienne zmagania uczestników z wiatrem oraz ich osobiste sukcesy były skrupulatnie dokumentowane przez ekipę Telewizji Polskiej.

Dzięki przygotowywanemu reportażowi, o tej niezwykłej i ważnej społecznie inicjatywie dowie się szersza publiczność w całym kraju. Materiał TVP ma nie tylko zaprezentować walory szkoleniowe, ale przede wszystkim inspirować inne osoby z niepełnosprawnościami do podejmowania nowych wyzwań i wychodzenia naprzeciw własnym marzeniom.

To dopiero półmetek – kolejne turnusy przed nami

Zakończone właśnie warsztaty to jednak nie koniec żeglarskich emocji w tym sezonie. Mazurska Szkoła Żeglarstwa, która stoi za organizacją całego przedsięwzięcia, znajduje się dopiero na półmetku tegorocznego harmonogramu.

Przed organizatorami i kolejnymi grupami adeptów jeszcze pięć pełnych, dwutygodniowych turnusów szkoleniowych. Realizacja tak szeroko zakrojonego projektu jest możliwa dzięki stałemu dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato na Mazurach otworzy drzwi do wspaniałej, żeglarskiej przygody jeszcze dla wielu nowych pasjonatów.

ReklamaC1 - Wodnik Duch Puszczy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - PTTK Ukta

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo 2025