ReklamaA1 - Gertis

Wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu już otwarte

Inwestycje24 marca 2020, 12:48
Wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu już otwarte
 fot. Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej

W Stańczykach i Pobłędziu oficjalnie oddano do użytku dwie 20-metrowe wieże widokowe dla turystów - poinformowała we wtorek dyrekcja Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski powiedział, że obie konstrukcje składają się z metalowego szkieletu okrytego z zewnątrz elementami drewna klejonego.

Przy każdej z wież powstały miejsca parkingowe, chodniki i tzw. mała architektura. Przedsięwzięcie kosztowało około 3,5 mln zł.

Wstęp na obie wieże jest bezpłatny, a z tarasów znajdujących się na wysokości 15 m nad ziemią rozpościerają się widoki na piękne, polodowcowe krajobrazy.

Wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu już otwarte

Z wieży w Pobłędziu w gminie Dubeninki widać tamtejsze jezioro i panoramę Puszczy Rominckiej. Z kolei z wieży w Stańczykach można zobaczyć dwa wytopiskowe jeziora Tobellus, przełom doliny Błędzianki oraz słynne zabytkowe mosty kolejowe z początków XX wieku, uważane za największą atrakcją turystyczną Puszczy Rominckiej.

Mosty zaprojektowane przez włoskich architektów przypominają wyglądem rzymskie akwedukty i są najwyższymi (36,5 m) tego typu obiektami w Polsce.

Zobacz zabytkowe mosty w Stańczykach.

Budowa wież widokowych to kolejna inwestycja z zakresu infrastruktury turystycznej zrealizowana w ostatnim czasie przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. W ubiegłym roku zagospodarowano plaże nad jeziorami Czarnym, Tobellus i Pobłędzie. W tym roku przy siedzibie Parku w Żytkiejmach zostanie otwarty ogród dydaktyczny, a w następnym roku będą zmodernizowane niektóre ścieżki edukacyjne i powstanie nowy szlak turystyczny.

Wszystkie te działania dofinansowane są z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu już otwarte

Projekt ma na celu budowę infrastruktury porządkującej ruch turystyczny i służącej turystyce aktywnej, m.in. przez zagospodarowanie brzegów jezior i wyeksponowanie miejsc widokowych, a także promocję wartości przyrodniczych i krajobrazowych regionu.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.

źródło: Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew