ReklamaA1 - Stranda Sylwester

Wilczy Szaniec na archiwalnych, pokolorowanych zdjęciach. Robi wrażenie!

BieżąceHistoria10 marca 2021, 7:21
Wilczy Szaniec na archiwalnych, pokolorowanych zdjęciach. Robi wrażenie!

Mimo upływu wielu lat od czasu zakończenia II wojny światowej – militarny obiekt – Wilczy Szaniec ciągle robi kolosalne, ponure wrażenie. Miejsce to w 2019 roku odwiedziło około 330 tysięcy turystów. W minionych dwunastu miesiącach, z powodu pandemii, było ich o 20 procent mniej. Teraz możecie obejrzeć, jak wyglądał Wilczy Szaniec w czasach II wojny światowej na pokolorowanych zdjęciach.

Obiekt cały czas cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Mazury. Dlatego obecnie przechodzi prace renowacyjne.

Rok 2020 miał być czasem wielu dużych i mniejszych inwestycji na terenie Wilczego Szańca. Jedną z tych, które udało się wykonać, są trasy zwiedzania. Dzięki oświetleniu po obiekcie będzie można się poruszać również wieczorem.

Na dodatkowe wrażenia można też liczyć odwiedzając odzwierciedloną jeden do jednego salę nard, w której w lipcu 1944 roku miało dojść do zamachu na przywódcę Trzeciej Rzeszy. Kolejna ważna inwestycja to bunkry, do których można wejść.

Przystosowanie ich na potrzeby turystów wymagało sporo pracy. Wykonano naprawy posadzek, wejść, zainstalowano w nich oświetlenie, pojawiły się barierki i poręcze. Przeprowadzono również badania i ekspertyzy budowlane, aby sprawdzić czy zwiedzanie bunkrów będzie bezpieczne.

W Wilczym Szańcu regularnie pojawiają się też poszukiwacze historycznych pamiątek. To pasjonaci z gdańskiej Fundacji Latebra. Ich znaleziska również można podziwiać na specjalnych wystawach. Poza tym, dawną kwaterę Hitlera można też poznać podróżując historycznymi pojazdami, o które dba Jarosław Sztabiński.

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 był kwatera główną wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 114

 • 63
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 21
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 11
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 7
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 4
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Avocado