ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wkrótce ruszy remont kanałów na Mazurach. Żegluga ma jednak odbywać się bez przeszkód

Inwestycje Wody PolskieInwestycje1 czerwca 2020, 8:33Komentarzy: 2
Wkrótce ruszy remont kanałów na Mazurach. Żegluga ma jednak odbywać się bez przeszkód
 fot. mazury24.eu

Wody Polskie ogłaszają przetarg na remont systemu kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jednocześnie prezes tej instytucji, Przemysław Daca zapewnia, że prace mają przebiegać w taki sposób, by żegluga kanałami była możliwa.

Obecnie jesteśmy w fazie wyboru wykonawcy. Na ogłoszony przetarg wpłynęły oferty i w tej chwili jesteśmy w stanie przeglądania i oceny ofert na pierwsze trzy kanały. Myślę, że niebawem będziemy ogłaszać podpisanie umowy. Będziemy się śpieszyć, by w przyszłym roku na początku sezonu nawigacyjnego, kanały były wyremontowane - powiedział PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Na wykonawcę będzie nałożony obowiązek nieograniczania ruchu na kanałach.

Będą różne rozwiązania, ale kanały będą nadal funkcjonalne i żegluga będzie się odbywała – wyjaśnił Daca.

Modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka będzie kosztować 163 mln zł. Prace zaczną się w tym roku i potrwają do 2023 roku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chce przebudować i umocnić 5 kanałów mazurskich: Mioduński, Tałcki, Grunwaldzki, Szymoński i Łuczański.

Instytucja ta wskazuje, że inwestycja jest niezbędna ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego.

Ograniczona jest także drożność niektórych odcinków kanałów i jezior. Jest to spowodowane złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich takich jak śluzy, mosty i kładki.

Wartość projektu to 163 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 98 mln zł a wkład własny Gospodarstwa Wody Polskie to 48 mln zł.

Jak podawały wcześniej Wody Polskie, pierwsze postępowania przetargowe na roboty budowlane dotyczą trzech kanałów: Tałckiego, Grunwaldzkiego i Mioduńskiego. Kolejne dwa przetargi dotyczące kanałów: Szymońskiego i Giżyckiego planowane są do ogłoszenia w drugiej połowie tego roku.

Roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim powinny zakończyć się w 2021 roku a na Tałckim i Mioduńskim w 2022 roku. Natomiast na kanałach: Szymońskim i Giżyckim do 2023 roku.

Przeczytaj jak powstawały kanały mazurskie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz