ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Wody Polskie wprowadzają zmiany. Za śluzowanie na Mazurach zapłacimy on-line

BieżąceInwestycje Wody Polskie26 czerwca 2024, 10:40Komentarzy: 3
Wody Polskie wprowadzają zmiany. Za śluzowanie na Mazurach zapłacimy on-line
 fot. mazury24.eu

Od wielu lat żeglarze i motorowodniacy, którzy chcieli przepłynąć przez śluzy na Mazurach, musieli uiszczać opłaty z tym związane. To powodowało również spore kolejki. Teraz ma się to zmienić. Dzięki specjalnej aplikacji opłatę za śluzowanie wniesiemy on-line, a pracownik tylko odczyta nasz wykupiony bilet specjalnym skanerem.

Podczas rejsu żaglówką czy łodzią motorowodną możemy przepłynąć przez śluzy na mazurskich jeziorach: śluzę Karwik, Przerwanki, Guzianka I i Guzianka II. Do tej pory podczas śluzowania, wodniacy musieli czekać w kolejce aby wykupić bilet. Teraz to ma się zmienić, a kolejki być może choć nieco się skrócą.
 

Wody Polskie tworzą WIR

Wdrożony przez Wody Polskie system Wirtualny Informator Rzeczny (WIR) to przełom w obsłudze śródlądowych dróg wodnych w naszym kraju. Jego celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesów związanych z żeglugą śródlądową, dzięki szerokiej gamie funkcjonalności zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i przedsiębiorstw zajmujących się transportem wodnym. Projekt zrealizowano przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

To nowoczesne rozwiązanie zostało opracowane z myślą o wodniakach, przedsiębiorcach oraz organach administracji, którzy potrzebują aktualnych i wiarygodnych informacji dotyczących dróg wodnych i infrastruktury. W łatwy sposób pozwala zaplanować trasę żeglugową czy kajakową, dokonać płatność elektroniczną za śluzowanie, a także sprawdzić, które drogi wodne są dostępne.

Szczegóły na stronie: https://wir.wody.gov.pl

Nowoczesność i funkcjonalność na każdym urządzeniu mobilnym

WIR integruje nowoczesne technologie informatyczne poprzez zasilanie systemu wieloźródłowymi danymi zbieranymi w czasie rzeczywistym, takimi jak dane pomiarowe (hydrologiczne i meteorologiczne), prognozy dla wodowskazów z IMGW-PIB oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych, aby zapewnić dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji na temat śródlądowych dróg wodnych.

Dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu planowanie trasy żeglugowej staje się niezwykle proste. System udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. WIR umożliwia również dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, co pozwala na dokładne zaplanowanie trasy i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wodnych.

Wirtualny Informator Rzeczny jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Wśród których znajdują się zarówno osoby korzystające z dróg wodnych w celach rekreacyjnych, jak i podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów.

Portal Wirtualny Informator Rzeczny prezentuje dane dotyczące krajowych dróg wodnych, umożliwia wyznaczanie tras oraz wnoszenie opłat za przeprawy i śluzowania.

Na mazurskie śluzy kupimy bilet za pomocą smartfona

Aplikacja mobilna umożliwia szybki dostęp na urządzeniach z systemem Android i iOS. Za jej pomocą w łatwy sposób zaplanujemy trasę zarówno dla żeglugi rekreacyjnej, jak i profesjonalnej. Podczas nawigowania w aplikacji na bieżąco przedstawiane są dane o zdarzeniach na drodze wodnej, mamy także możliwość zgłoszenia nieprawidłowości i niebezpieczeństwa napotkanego na drodze. Aplikacja udostępnia również moduł płatności, który umożliwia uiszczenie opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię.

E-usługa zakupu biletów na śluzy umożliwia opłacenie należności należności za korzystanie z urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych. Opłata jest wyznaczana przez System WIR na podstawie cennika określonego w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości stawek należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz śluz i pochylni na podstawie parametrów określonych przez Użytkownika.

W procesie określenia wartości należności użytkownik wskazuje za pomocą funkcjonalności systemu WIR z jakich śluz lub pochylni chce skorzystać (jednej lub wielu) a następnie wskazuje parametry, tj. rodzaj i wielkość statku oraz taryfę wynikającą z korzystania z urządzenia w określonych godzinach (taryfa „dzienna” lub „nocna”) a także wskazuje, czy uiszcza pełną należność, czy też jest uprawniony do jej obniżenia na podstawie art. 313 ust. 2 ustawy Prawo Wodne.

W przypadku śluzowania kajaków obsługiwanych przez uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów szkół wyższych do 26. roku życia należności za korzystanie ze śluz ponosi się jak za jedno przejście przez śluzę, w liczbie maksymalnej określonej przez pojemność śluzy.

Użytkownik po opłaceniu należności otrzymuje dokument (bilet) potwierdzający prawo do skorzystania z wybranych śluz lub pochylni w sposób zgodny z parametrami określonymi przed zakupem. Zakupiony Bilet jest ważny 30 dni kalendarzowych.

- Po wykupieniu w aplikacji WIR e biletu, na nasz email przychodzi kod, który następnie podczas śluzowania odczytujemy operatorowi śluzy, a ten z kolei wpisuje go do tabletu – tak wygląda weryfikacja wykupienia biletu - informuje Joanna Szerenos-Pawlicz z RZGW w Białymstoku. - Użytkownik niezalogowany chcący zakupić bilet zobowiązany jest podać adres e-mail na który zostanie wysłany bilet.

Bilet może obejmować wiele śluz lub pochylni i wiele śluzowań. Może być skasowany „częściowo” tj. może być odnotowane w systemie wyłącznie część śluzowań lub przejść przez pochylnie objętych biletem, z możliwością realizacji pozostałych śluzowań lub przejść przez pochylnię w innym terminie.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Ever Boats