ReklamaA1 - Port u Faryja

Wojenne zabytki na Mazurach. „Czarny Szaniec” Himmlera

BieżąceHistoria3 września 2021, 6:00
Wojenne zabytki na Mazurach. „Czarny Szaniec” Himmlera
 fot. mazury24.eu

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc pamięci wybuchu najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości – II wojny światowej. W tym miesiącu będziemy Wam przypominali o tym, że na Mazurach mamy wiele „pamiątkowych” miejsc związanych z czasem tej wojny.

Kiedy myślimy o wojennych zabytkach na Mazurach, każdemu na myśl przychodzi słynny „Wilczy Szaniec” w Gierłoży – główna kwatera Adolfa Hitlera po ataku Niemiec na ZSRR. My jednak zaczynamy nasz cykl od innego, nie mniej ponurego historycznie obiektu.

Oto „Czarny Szaniec” – kwatera główna Henricha Himmlera na Mazurach.

Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo. Stworzył aparat terroru, który niemal całkowicie stłumił opozycję antyhitlerowską w Niemczech, a następnie brutalnie zwalczał opór wobec niemieckiej okupacji w podbitych krajach Europy. Odpowiadał za potworne zbrodnie wojenne, w tym za masową i systematyczną likwidację obywateli podbitych przez III Rzeszę terytoriów.

Podczas ostatniej wojny światowej Himmler ulokował swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku w Brożówce na terenie obecnych Mazur. Było to związane z przeniesieniem całego zaplecza decyzyjnego Adolfa Hitlera do Gierłoży, po ataku Niemiec na ZSRR.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora.

Hochwald – „Czarny Szaniec” Heinricha Himmlera

Dworek w Brożówce to nie jedyna pozostałość po wysokim dygnitarzu III Rzeszy. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.

Jego „wojenna posiadłość” znajdowała się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo – Giżycko i składała się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały.

Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.

Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - należącego do Heinricha Himmlera. Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi.

Kwatera ta jak inne obiekty tego typu położone na Mazurach, miała doskonały system łączności, w tym poprzez kable położone w ziemi. Polecenia i rozkazy przekazywano z obiektu telefonicznie i w formie szyfrowanych depesz. Komunikacja osobowa koleją do kwatery głównej Hitlera mogła odbywać się poprzez Węgorzewo, a dalej linią kolejową do Kętrzyna.

Najkrótsza trasa samochodowa z kwatery Himmlera do „Wilczego Szańca” prowadziła przez Sztynort (wówczas siedziba Ribbentropa), skrzyżowanie w Kamionku Wielkim (w prawo przez Pniewo do kwatery (OKH) w Mamerkach), w lewo przez Radzieje (przed Radziejami w prawo droga do kwatery Lammersa) i dalej przez Parcz do „Wilczego Szańca”.

Wszystkie schrony zostały zniszczone przez wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie. Wśród tych zrujnowanych obiektów najlepiej zachował się schron samego Himmlera.

Bunkry znajdują się 2 kilometry za Pozezdrzem w kierunku północno - wschodnim, przy drodze Węgorzewo - Giżycko. W okolice bunkrów można też dojechać na rowerze po ścieżce rowerowej, którą zbudowano na nieczynnym nasypie kolejowym.

Wojenne zabytki na Mazurach. „Czarny Szaniec” Himmlera

Przeczytaj również o ataku polskiego wojska na teren obecnych Mazur w 1939 r.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato