ReklamaA1 - Stranda Jesień

Wojenne zabytki na Mazurach. Szczycieńska Pozycja Leśna

BieżąceHistoria7 września 2021, 9:26
Wojenne zabytki na Mazurach. Szczycieńska Pozycja Leśna
 fot. Stowarzyszenie Mazurskie

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc pamięci wybuchu najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości – II wojny światowej. W tym miesiącu będziemy Wam przypominali o tym, że na Mazurach mamy wiele „pamiątkowych” miejsc związanych z czasem tej wojny.

Tym razem zapraszamy do lasu, na tereny Nadleśnictwa Spychowo. Tam powstał szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, które są pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej.

Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie ub. wieku stanowiła część linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie.

Punktem początkowym szlaku jest plaża w miejscowości Połom koło Spychowa, gdzie można pozostawić samochód, cała ścieżka ma charakter pętli.

Na trasie ok 5 km można zwiedzić najbardziej charakterystyczne obiekty Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, co daje również możliwość prześledzenia zmian w koncepcjach obronnych oraz formach schronów na przestrzeni obu wojen światowych. Wszystkie obiekty są przystosowane do zwiedzania, choć warto wziąć ze sobą latarkę do oglądania wnętrza schronów, a czas potrzebny do obejścia całej trasy to jedynie ok 2 godziny.

Wojenne zabytki na Mazurach. Szczycieńska Pozycja Leśna

Warto też pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu stosownym do leśnych warunków, bo ścieżka jest mocno terenowa, nie prowadzi drogami, tylko lasem.

Szczycieńska Pozycja Leśna (niem. Ortelsburger Waldstellung) przecinała Puszczę Piską i była częścią systemu obronnego dawnych Prus Wschodnich, opartego o liczne naturalne przeszkody - jeziora, rzeki i zwarte kompleksy leśne. Powstała w latach 1900-1944 pomiędzy jeziorem Sasek Wielki k. Szczytna a Jeziorem Nidzkim w Rucianem-Nidzie.

Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa kilka lat temu odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Dzięki temu turystom udostępniono obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.

Utworzenie tej ścieżki było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo. Uporządkowano wnętrza i otoczenie schronów, wycięto zarośla utrudniające wejście i odtworzono fragmenty dawnych okopów. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.

Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. schron bojowy do prowadzenia ognia czołowego i różnych typów tzw. schrony bierne, które miały ochraniać piechotę przed ostrzałem artyleryjskim wroga. Dodatkową atrakcją jest rów przeciwpancerny z 1944 r. oraz liczne wykonane z betonowych kręgów stanowiska dla pojedynczych żołnierzy, nazywane potocznie "garnkami Kocha".

Szlak turystyczny "Fortyfikacje wokół Spychowa" jest drugim w woj. warmińsko-mazurskim "skansenem bunkrów", przygotowanym przez leśników. Od dwóch lat w Nadleśnictwie Orneta można zwiedzać poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Tamtejsza ścieżka historyczna ma kształt pętli o długości 3 km i prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów