ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Wspomnienie dawnych Mazurów. To muzeum trzeba koniecznie odwiedzić

Bieżące23 stycznia 2023, 9:16Komentarzy: 1
Wspomnienie dawnych Mazurów. To muzeum trzeba koniecznie odwiedzić
 fot. mazury24.eu

Jak żyli na tych ziemiach Mazurzy? Czym się zajmowali i jakich narzędzi używali na co dzień? O tym możemy się przekonać zaglądając do Muzeum Mazurskiego w Owczarni. Jedynego takiego miejsca, które jest pozostałością po dawnych mieszkańcach tego regionu.

Dawni mieszkańcy Mazur w większości wyemigrowali z Polski po 1945 r. Dziś prawdziwych Mazurów już tu nie ma. Pozostały jednak po nich pamiątki, zabytki, kultura ludowa – część z tego dziedzictwa można poznać w Muzeum Mazurskim w Owczarni.

Owczarnia to wieś położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Kętrzyn. To tu, od ponad 10 lat prywatna placówka gromadzi w swoich zasobach pozostałe na Mazurach meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze.

Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. „Czworakach” w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Muzeum stanowi zespół kilku historycznych budynków, w których znajdują się te eksponaty.

Nie jest to też standardowe muzeum z odgrodzonymi eksponatami czy zamkniętymi gablotami. Zwiedzający chodzi pośród starych przedmiotów, w ich bezpośrednim otoczeniu czując wręcz klimat dawnych Mazur. To daje jakby wrażenie podróży w czasie. Największą atrakcją jest zachowana czarna kuchnia, w której gotowano na ogniu otwartym. W sumie w tej niezwykłej placówce zgromadzono około tysiąca eksponatów.

Ciekawostką jest fakt, że w tym muzeum oprócz oglądania i dotykania eksponatów można też…zjeść. I to potrawy dawnej, mazurskiej kuchni. Funkcjonuje również kawiarnia ze słodkimi wypiekami oraz znajduje się miejsce na zorganizowanie ogniska.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału filmowego oraz do odwiedzin Muzeum Mazurskiego w Owczarni.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 29
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Lamdo
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Ruciane Park