ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

Wybierasz się na Mazury? Doradzamy jak przygotować samochód do wyjazdu z dzieckiem

Pozostałe14 stycznia 2022, 19:42Komentarzy: 0
Wybierasz się na Mazury? Doradzamy jak przygotować samochód do wyjazdu z dzieckiem

Podróż z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Prócz zabrania ze sobą wszelkich niezbędnych akcesoriów powinno się również odpowiednio przygotować samochód. Po tym jak sprawdzimy stan techniczny pojazdu i upewnimy się, że dzieciom nie będzie się nudzić należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Jasnym jest, że aby podróżować z dzieckiem, które nie ukończyło 12. roku życia lub nie osiągnęło 150 cm wzrostu, wymagany jest fotelik samochodowy.

Fotelik samochodowy i jego elementy muszą być odpowiednio dopasowane

Najpierw należy sprawdzić czy posiadany fotelik samochodowy jest odpowiedni dla dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o dopasowanie go do wzrostu, wagi oraz zapotrzebowania małego pasażera. W przypadku niemowląt należy zwrócić jeszcze dodatkowo uwagę na to, czy główka dziecka nie wystaje poza górną krawędź oparcia fotelika. Sprawdzić trzeba także czy dziecko jest ciasno zapięte w pasy bezpieczeństwa lub uprząż tak, aby w razie na przykład ostrego hamowania nie wyślizgnęło się. W przypadku starszych dzieci, prawidłowe ułożenie w foteliku jest wtedy, gdy linia ich oczu pozostaje poniżej górnej krawędzi oparcia fotelika. Gdy tak nie jest, nie ma powodów do obaw. Prawdopodobnie nie będzie potrzebny nowy fotelik samochodowy ponieważ w wielu przypadkach wystarczy jedynie wyregulować wysokość zagłówka.

Podobnie jest z innymi ruchomymi elementami fotelika. Należy je odpowiednio ustawić pod budowę dziecka i kilkakrotnie sprawdzić. W innym przypadku można narazić zdrowie i życie dziecka w przypadku kolizji bądź ostrzejszego hamowania.

Jak i gdzie prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?

Foteliki dla dzieci najbezpieczniej i najpewniej jest zamontować na tylnej kanapie pojazdu, najlepiej za pomocą wysoko ocenianego w rankingach systemu ISOFIX. W tym przypadku fotelik powinien być wyposażony w specjalne zaczepy, a samochód w uchwyty, co znacznie ułatwi prawidłowy montażu. W ten sposób można uniknąć poważnych i jeszcze do niedawna częstych błędów w montowaniu fotelika w pojazdach. Podobne błędny były głównym powodem większości przypadków śmiertelnych w wypadkach z udziałem dzieci. Warto pamiętać, że foteliki z zakresu wagowego 0-13 kg można instalować jedynie tyłem do kierunku jazdy. Zresztą zaleca się aby dziecko w ten właśnie sposób jeździło zapięte w fotelik samochodowy, aż do ukończenia 4. roku życia.

Prawidłowe zapięcie pasów jest niezwykle ważne

Na samym początku należy pamiętać, że nie można zapinać pasów bezpieczeństwa na dziecku, które jest ubrane w kurtkę, grubszy, luźny sweter lub inną odzież wierzchnią zakładaną w zimniejszą porę. Wszystko dlatego, że podczas bardzo gwałtownego hamowania, pasy nawet ściśle przylegające do kurteczki dziecka nie będą w stanie utrzymać go w foteliku. Nie da się odpowiednio naciągnąć uprzęży czy pasów na zbyt grubo ubrane dziecko.

Starsze dzieci, które nie są zapinane w 5-cio punktową uprząż, należy zapinać używając prowadnic (dotyczy to fotelików 0-36 kg, 9-36kg oraz 15-36 kg). Dzięki prowadnicom pas będzie odpowiednio ułożony na ciele dziecka. Pas barkowy powinien biec przez środek klatki piersiowej i opierać się na mostku, pas biodrowy nie powinien leżeć na brzuchu, ponieważ w przypadku szarpnięcia nie spełni swojej roli, a dodatkowo może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych.

A co gdy dziecko jeździ na przednim siedzeniu?

Jeżeli nie ma innej możliwości i trzeba zamontować fotelik samochodowy na przednim siedzeniu, należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. Niezależnie od tego czy dziecko jedzie przodem bądź tyłem do kierunku jazdy, to nagłe wystrzelenie poduszki może powodować bardzo poważne urazy kręgosłupa, rąk i nóg, a także uszkodzenia twarzoczaszki ze wstrząsem mózgu włącznie. Więcej porad na temat bezpieczeństwa dzieci w samochodzie znajdziesz na stronie bloga: https://www.abcgps.pl/blog-dziecko

Jak zatem przygotować pojazd do jazdy?

Przede wszystkim należy zbadać stan techniczny i wyeliminować wszelkie usterki oraz uzupełnić płyny. Warto także przed dłuższą podróżą przewietrzyć samochód aby intensywne zapachy nie powodowały nudności u pasażerów, szczególnie tych najmłodszych zaczynających swoją przygodę z podróżowaniem. W tym miejscu specjaliści zalecają także wymianę płynu do spryskiwaczy na bezzapachowy. Jeżeli dziecko podróżować będzie na tylnej kanapie, a fotelik samochodowy będzie skierowany tyłem do kierunku jazdy to warto zainstalować lusterko pozwalające na bieżąco kontrolować to, co robi dziecko w trakcie jazdy.

Wspólne wyjazdy z dzieckiem to wspaniała frajda. Niezwykle ważne zatem jest to, aby zadbać nie tylko o komfort i wygodę, ale też o bezpieczeństwo w podróży. Dlatego jak już pojazd zostanie odpowiednio sprawdzony i przygotowany pod względem technicznym, fotelik samochodowy zostanie dopasowany i zamontowany to warto zaplanować całą trasę tak, aby pojawiła się na niej też odpowiednia ilość postojów. 

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022