ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Wygodniej i szybciej do mazurskich miejscowości

BieżąceInwestycje16 października 2019, 21:11Komentarzy: 0
Wygodniej i szybciej do mazurskich miejscowości
Wyższe perony ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągu fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Szczytno-Pisz-Ełk, nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, lepsza obsługa podróżnych i wzrost poziomu bezpieczeństwa. Szybsze dojazdy do pracy i szkoły. PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych: Ruciane-Nida i Pisz.

Na linii Szczytno -Pisz wymieniono 60 km toru. Na stacjach i przystankach, m.in. Szczytno, Ruciane-Nida i Pisz widać efekty prac przy budowie nowych peronów. Zmodernizowane obiekty będą zapewniały podróżującym lepszą obsługę. Bezpieczne poruszanie się po zmroku zapewni antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie. Nowe ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się (pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe) to kolejne elementy inwestycji.

Martyn Janduła, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: Na trasie zamontowano nowoczesne urządzenia sterowania ruchem. Dzięki nim wzrósł poziom bezpieczeństwa. Sprawny przejazd zapewniają zmodernizowane mosty w Rucianem-Nidzie i Wałpuszu. Obiekty przeszły testy obciążeniowe i spełniają wymagania m.in. do szybszych przejazdów cięższych składów. Nowa nawierzchnia na przejazdach kolejowo-drogowych zapewni lepszy przejazd aut. Po zamontowaniu urządzeń zabezpieczających dodatkowo zwiększy się poziom bezpieczeństwa na styku toru i drogi.

Na trasie Szczytno-Pisz trwają odbiory peronów, torów i nowoczesnych urządzeń sterowania. Linia przygotowywana jest do ruchu. W październiku przewoźnicy odbędą jazdy testowe i zapoznawcze. Pociągi rozkładowe mają wrócić na trasę od 20 października 2019 roku.

W II kwartale 2020 roku oddany będzie do ruchu odcinek Pisz-Ełk. Na tej trasie niezbędne są dodatkowe prace - kompleksowa wymiana konstrukcji na dwóch mostach w Piszu i Ełku. Zakres robót określiła specjalna ekspertyza.

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn - Ełk na odcinku Szczytno - Pisz - Ełk realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Martyn Janduła, zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: Efektem prac będą szybsze i wygodniejsze podróże ze Szczytna do Ełku. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a czas przejazdu w relacji Szczytno - Ełk skróci się o połowę - z ok. 3 godz. do 1,5 godz. Podróż na trasie Olsztyn - Szczytno - Ełk potrwa nieco ponad 2h. Skorzystają mieszkańcy regionu warmińsko-mazurskiego, którzy szybciej dojadą do pracy i szkoły. Będzie dobra oferta dla turystów. Inwestycja zapewni łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych: Ruciane Nida oraz Pisz.

 • Inwestycja w liczbach:

1 nowy przystanek: Pisz Wschodni;

4 przebudowane stacje: Szczytno, Pisz, Spychowo, Drygały;

14 przebudowanych przystanków, m.in. Nowa Wieś Ełcka, Ruciane-Nida;

99 przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe;

9 przebudowanych mostów i wiaduktów;

24 nowych rozjazdów;

ok. 113 km torów.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów