ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Wyjątkowe miejsce powstaje w Giżycku. Galeria sztuki w schronie

Bieżące26 maja 2023, 5:48
Wyjątkowe miejsce powstaje w Giżycku. Galeria sztuki w schronie
 fot. Piotr Chodkowski/UM Giżycko.

Jak informuje Urząd Miejski w Giżycku, prace budowlane galerii sztuki Schron Giżycko dobiegają końca. Już wkrótce będzie można podziwiać odnowione poniemieckie schrony z wystawami najwybitniejszych malarzy z całego świata właśnie na Mazurach.

Artystów takich jak Picasso, Dali, Beksiński czy Rembrandt z całą pewnością nie trzeba przedstawiać osobom interesującym się malarstwem. Ich obrazy oraz dzieła wielu innych twórców posiada w swojej kolekcji giżycczanin Dariusz Matyjas z Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

Fundacja, dysponując pokaźnymi zbiorami sztuki, pragnie stworzyć ekspozycję stałą pod tytułem "Rendez-vous ze sztuką". Setka najcenniejszych dzieł artystów m. in.: Rembrandt, Dürer, Picasso, Dali, Beksiński stanowić będą podstawę kolekcji dostępnej bezpłatnie dla mieszkańców miasta, uczniów szkół oraz turystów.

Otwarcie galerii planowane jest na przełomie maja i czerwca tego roku. Pozostały jeszcze prace wykończeniowe we wnętrzu budynku oraz toaleta. Jak twierdzi Dariusz Matyjas najtrudniejszy był pierwszy etap prac, związany z wykonaniem projektu adaptacyjnego, remontem starego schronu i kładzeniem fundamentów.

- Nikt nie chciał się podjąć tego projektu, na istniejącym schronie [...] W końcu Pan Marek Rosa zgodził się podjąć tego niełatwego zadania - wyznaje Dariusz Matyjas.

Podczas wykonywania prac budowlanych natrafiono również na ciekawe znaleziska, takie jak statyw od moździerza, zabytkowe łóżka z czasów drugiej wojny światowej czy działający szyb wentylacyjny. Duży nacisk położono na odwzorowanie budynku na styl tamtych lat. Zadbano o takie elementy jak piec kaflowy czy przeciwatomowe drzwi sprowadzone z Torunia.

Głównym celem powstania tego nietypowego obiektu jest aktywizacja mieszkańców miasta oraz zapewnienie szerokiej oferty kulturalnej i edukacyjnej, również dla szkół z giżyckiego regionu. Jak przyznaje Dariusz Matyjas, budowa od początku wzbudzała duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów.

- Na pewno będzie to cenne miejsce, gdzie ludzie będą mogli przyjść z gośćmi, lub sami podziwiać sztukę - mówi prezes Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

Fundacja nie zapomina też o lokalnych artystach i zapowiada prezentowanie twórczości artystów regionalnych. Giżycko, na ten moment, nie ma profesjonalnej galerii sztuki. Zdolnych, lokalnych twórców jednak nie brakuje. Ich prace są prezentowane w ramach regularnych wystaw organizowanych przez Giżyckie Centrum Kultury w Twierdzy Boyen.

Dzięki realizacji projektu, będzie je można pokazywać szerzej, także w nowych wnętrzach Galerii Schron. Oprócz głównej wystawy planowane jest także utworzenie wystaw czasowych. Będą one pokazywać twórczość artystów z Polski, z zagranicy i z naszego regionu, lecz również stanowić będą prezentację pamiątek dawnego Giżycka.

Galeria Sztuki Schron z pewnością stanowić będzie kluczową pozycję turystyczną na mapie Giżycka oraz obowiązkową atrakcję dla wszystkich pasjonatów sztuki, jak i osób pragnących wspierać twórczość lokalnych artystów.

Piotr Chodkowski, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, praktyka szkolna UM w Biurze Promocji i Polityki Społecznej.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Bajana

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Odysseya Yachts