ReklamaA1 - Gertis

Wyjątkowe odkrycie w pałacu rodu Lehndorffów

BieżąceAtrakcje24 września 2019, 20:58
Pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie
Pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie  fot. Mazury24

Na polichromowanych deskach stropowych w zabytkowym pałacu w Sztynorcie konserwatorzy odkryli alegoryczne malowidło, przedstawiające m. in. herby rodów Lehndorffów i Doenhoffów. Według ekspertów malowidło pochodzi z XVII w.

W pałacu rodu Lehndorffów (który obecnie znajduje się pod skrzydłami Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury) prowadzone są prace konserwatorskie polichromowanych belek stropowych (dzięki finansowemu wsparciu ministerstwa kultury w wysokości 150 tysięcy złotych dotacji i wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie w wysokości 20 tysięcy złotych dotacji).

Na deskach, które stanowiły podbicie schodów, konserwatorzy odkryli alegoryczne malowidło. Przedstawia ono m. in. herby rodziny Lehndorffów i spokrewnionej z nimi rodziny Doenhoffów, a także wiele alegorycznych elementów, np. symbolizujące długowieczność cyprysy, łuk triumfalny i różę wiatrów. Konserwatorzy oceniają, że malowidło w kolorze gołębiowym powstało w XVII w. Deski z malowidłem trafiły do pracowni konserwatorskiej, część polichromowanych stropów konserwowanych jest w Sztynorcie.

Fundacja zarządzająca pałacem rodu Lehndorffów w Sztynorcie zapowiada, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace zmierzające do utworzenia w budynku punktu informacyjnego na temat obiektu i jego niezwykłej historii (prace te mają być sfinansowane ze środków przekazanych przez niemiecki Bundestag w wysokości 500 tysięcy euro).

Historia pałacu rodu Lehndorffów w Sztynorcie

Przez 400 lat był siedzibą starego i znamienitego rodu szlachty pruskiej von Lehndorff oraz regionalnym ośrodkiem kultury europejskiej z bogatymi zbiorami bibliotecznymi, numizmatycznymi i znakomitą kolekcją dzieł sztuki.

Od roku 1572 do 1945 Sztynort był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z potężniejszych rodów szlachty pruskiej. Lehndorffowie pochodzili z rodu Stango, zamieszkującego jeszcze w czasach przedkrzyżackich ziemię chełmińską.

Warto wiedzieć, że w tym miejscu powstawały aż trzy rodowe siedziby Lehndorffów. Zachowana do dnia dzisiejszego rezydencja powstawała wieloetapowo. Pierwotnie pałac usytuowany w innym miejscu uległ zniszczeniu w XVI wieku. Kolejny obiekt pałacowy wzniesiono w latach 1554-1572.

Budowę właściwego pałacu przeprowadziła Maria Eleonora von Dönhoff w latach 1689-1691. W wielkiej sieni znalazły się reprezentacyjne, dwubiegowe, dębowe schody. Wnętrza ozdobiły polichromowane, drewniane stropy, sztukaterie, malowane olejno plafony, dekoracyjne kominki i piece. W tym samym czasie wzniesiono również dwa ciągi budynków gospodarczych z bramą przejazdową, tworzące wewnętrzny dziedziniec, z widokiem na Jezioro Sztynorckie. W XIX wieku znacząco przebudowano i rozbudowano pałac. Rozebrano zabudowania gospodarcze. Jedynie wykorzystując mury fundamentowe dawnego browaru wzniesiono spichlerz nieopodal pałacu, który znajduje się tu do dziś. Do głównego budynku dobudowano dwa skrzydła, rozciągając pałac wzdłuż. Zachodnie skrzydło zamknęła wieża. Od ogrodu do naroży dobudowano alkierzowe wieże.

Centralną część stanowi pałac rodziny von Lehndorff, otoczony od północnej strony rozległym 18-hektarowym parkiem z okazami kilkusetletnich lip, buków, a przede wszystkim z wspaniałymi, ponad 600-letnimi, dębowymi alejami.

W parku na końcach alei dębowej równoległej do pałacu wzniesiono od wschodu neoklasycystyczną herbaciarnię, a od zachodu neogotycką kaplicę. Warte zobaczenia jest zdewastowane obecnie mauzoleum Lehndorffów w kształcie ośmiobocznej rotundy. Obiekt znajduje się na półwyspie pomiędzy jeziorem Sztynorckim a jeziorem Łabap.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Sailing Machine