ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Wypłynęli po rekord świata! Czy uda im się przepłynąć 170 km wpław?

Wydarzenia i imprezysport i rekreacjaBieżące15 lipca 2019, 16:31Komentarzy: 1
Krzysztof Gajewski oraz Michał Jeka równolegle podjęli się pobicia rekordu świata
Krzysztof Gajewski oraz Michał Jeka równolegle podjęli się pobicia rekordu świata fot. Mazury24.eu

Dwaj pływacy: Krzysztof Gajewski i Michał Jeka w poniedziałkowe popołudnie (15 lipca) rozpoczęli walkę o zdobycie rekordu świata. Wypłynęli z plaży nad Mamrami w Przystani (koło Węgorzewa). Przed nimi do przepłynięcia wpław 170 kilometrów przez 13 jezior i 7 kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Około 70 godzin bez snu i regeneracji. Trzymamy kciuki! 

“Wpław po Rekord - 170 km bez piany” to atak na rekord świata organizowany na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przeprawa polega na pokonaniu 170 km wpław przez jednego pływaka. Tego samego wyczynu w poniedziałek (15 lipca) równolegle podjęli się: Krzysztof Gajewski oraz Michał Jeka, którzy będą płynąć w dzień i w nocy. Próba zostanie uznana za zakończoną, kiedy pływak wyjdzie na brzeg i stanie o własnych siłach.

Psychika odegra kluczową rolę 

Tuż przed startem Krzysztof Gajewski podkreślał, że najważniejszą rolę odegra psychika. Michał Jeka przyznał, że przygotowanie fizyczne wystarcza na kilka, kilkanaście godzin. Dalej "pociągnąć" musi głowa. Skąd wziął się pomysł, by podjąć próbę pobicia rekordu świata? Krzysztof Gajewski i Michał Jeka od kilku lat trenują pływanie wyczynowe. W trakcie swoich karier stawiali przed sobą coraz większe wyzwania, aż w końcu przyszedł czas na bicie rekordu świata w najdłuższym pływaniu ciągłym na wodzie, który należy do Amerykanki Sary Thomas. Przepłynęła ona dystans wynoszący 168 km.

Rygorystyczne, międzynarodowe zasady

Podczas płynięcia pływacy muszą spełniać rygorystyczne zasady, aby rekord świata został uznany. Pływacy nie mogą: wyjść z wody, dotknąć łodzi asekurującej lub innego pływaka, stawać na dnie, używać sprzętu wypornościowego w postaci: pianek neoprenowych, bojki czy innego sprzętu ułatwiającego pływanie. Mogą płynąć w kąpielówkach, czepku i okularkach.

Pływanie bez piany

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Pływanie Bez Piany. "Pływanie bez piany" dosłownie oznacza pływanie bez pianek neoprenowych i sprzętu ułatwiającego pływanie.

- "Bez piany = bez bicia piany", czyli nie tylko "mówimy", ale przede wszystkim działamy z zamierzonym skutkiem, szczerze i z pasją - tłumaczą organizatorzy.

Wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Giżycko.

Start: 15 lipca 2019 r.
Meta: 18 lipca 2019 r.

Przebieg trasy:

START/ META: Plaża publiczna nad jeziorem Mamry koło Węgorzewa, przy drodze wojewódzkiej nr 650 i Miejscu Obsługi Rowerzystów Szlaku Green Velo

TRASA: Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

 • od północy jeziora Mamry;
 • Giżycko,
 • Kanał Giżycki,
 • jezioro Niegocin,
 • Mikołajki,
 • Jezioro Mikołajskie,
 • Śniardwy.
 • I z powrotem.

NAWRÓT TRASY: Okartowo, most, droga nr 16.

Kibicuj na trasie:

 • START/ META: Poniedziałek (15 lipca), godz. 14:00 plaża publiczna nad jeziorem Mamry koło Węgorzewa, przy drodze wojewódzkiej nr 650 i Miejscu Obsługi Rowerzystów Szlaku Green Velo
 • Poniedziałek, godz. 21:30, Kanał Łuczański, przy restauracji Wieprz & Pieprz
 • Wtorek, godz. 12:00, Mikołajki, przy Restauracji na Wodzie
 • Wtorek, godz. 20:00, Okartowo, most DK 16

Pływakom będzie można kibicować na fanpage’u https://www.facebook.com/plywaniebezpiany/. Trasę będzie można śledzić on-line dzięki live-track i live-stream.

Krzysztof Gajewski od kilku lat zawodowo zajmuje się pływaniem długodystansowym i lodowym (w wodzie o temperaturze poniżej 5°C). Jest trenerem pływania oraz założycielem Stowarzyszenia Pływanie bez Piany. Do największych osiągnięć pływackich może zaliczyć przepłynięcie: Korony Jezior Polski 127 km (11-17.06.2018), zimowej sztafety z Gdyni na Hel (18.5 km, woda ~4°C, 23.03.2019), jako pierwszy Polak 24-godzinnego UltraMaratonu Pływackiego: Strzelin 18-19.11.2016.

Michał Jeka jest byłym triathlonistą. Teraz pływakiem długodystansowym, mającym na swoim koncie starty w 12-godzinnych Maratonach Pływackich. Na co dzień łączy długie treningi z prowadzeniem firmy i byciem ojcem dla swojej 2-letniej córki. Udaje mu się wszystkie obowiązki wypełniać w 100%. Mieszkając nad morzem bardzo często pływa na wodach otwartych, najczęściej w wodach Zatoki Puckiej. Teraz planuje zmierzyć się z najdłuższym dystansem świata.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club