ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ w Giżycku

Wydarzenia i imprezyregatyBieżące19 sierpnia 2022, 9:06Komentarzy: 9
XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ w Giżycku
 fot. UM Giżycko

W dniach 13- 14 sierpnia w Oczach Mazur – MCŻiTW rozegrano już po raz dwudziesty pierwszy najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop.

W regatach wystartowało 17 załóg. Niestety z powodu Covid-19 kilka załóg odwołało swój przyjazd. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (5 jachtów), Dezeta Klasyczna (7 jachtów) i Open (5 jachtów).

Trasa regat wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem Oczy Mazur - MCŻiTW na jeziorze Kisajno. W regatach wystartowała załoga żeglarzy niepełnosprawnych na „Czwartej Szklance”.                                                            

Zgodnie z wieloletnią tradycją start regat nastąpił w sobotę o godzinie 13.00. Pogoda była wspaniała – słonecznie, ciepło, wiatr 2 – 3 B. I tak było do końca trasy. Załogi wiosłowały tylko kilka godzin w nocy. Najlepiej wystartował „Acatus” i prowadził przez ponad połowę trasy regat, ale podobnie jak w poprzednim roku nie dali rady w końcówce wyścigu i musieli uznać wygraną „Rekina”, który zwyciężył już dziesiąty raz. Trzeci na mecie był „Ekspedyt”, którego załogę w połowie stanowili emeryci.

W klasie DZ Klasyczna od początku prawie do końca wyścigu prowadziła „Pierwsza Szklanka”. Byli już pewni zwycięstwa, ale w końcówce wyścigu zlekceważyli przeciwnika i przegrali pojedynek wiosłowy z załogą z Łotwy, która startowała na „Balandze”. Trzecie miejsce zajęła „Egeria”, ubiegłoroczny zwycięzca regat. Siódme miejsce w tej klasie zajęła załoga na „Czwartej Szklance” składająca się z niewidomych żeglarzy z Warszawy.

XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ w Giżycku

W klasie DZ Tradycyjna przez całą trasę prowadziła ze zdecydowaną przewagą „Impreza” z załogą klubu „Razem Mazury” z Czyprek. Ich przewaga nad pozostałymi na mecie wyniosła ponad godzinę. Niestety okazało się, że na trasie popełnili drobny błąd i po złożonym proteście decyzją Komisji Sędziowskiej otrzymali karę i zostali sklasyfikowani na ostatnim miejscu w tej klasie. W tej sytuacji pierwsze miejsce zajął „W Rejs”, a drugie „Hugo”, kilkukrotny medalista poprzednich edycji regat. Trzecie miejsce zajęła „Nocna Furia”.

Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, które były serwowane w portowej kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Oczy Mazur - Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Patronat honorowy nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a regaty były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło: UM Giżycko

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Port u Faryja