ReklamaA1 - Ruciane Park 2022

Za prowadzenie jachtu „po alkoholu” mandat w wysokości 2500 zł

Bieżące11 czerwca 2022, 8:52Komentarzy: 2
Za prowadzenie jachtu „po alkoholu” mandat w wysokości 2500 zł
 fot. Policja Olsztyn

Sezon żeglarski na Mazurach już otwarty. Na akwenach zaroiło się od jachtów. Podczas żeglugi i wypoczynku na mazurskich jeziorach warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Mandaty za wykroczenia poszły ostatnio mocno w górę i dotyczą również sterników jachtowych.

Prowadzenie jachtu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest w Polsce zabronione i zagrożone karą wynikającą z art. 178a kodeksu karnego lub art. 87 kodeksu wykroczeń.

Niestety, ale nadal wiele osób prowadzi jachty na mazurskich jeziorach pod wpływem alkoholu. Jak wynika z policyjnego podsumowania ubiegłego sezonu żeglarskiego, funkcjonariusze ujawnili 1207 wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali 28 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 32 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających.

Policyjna kontrola trzeźwości jachtu w drodze lub na kotwicy, dotyczy głównie prowadzącego jacht, nie oznacza to jednak, że załoga może od rana raczyć się trunkami. Kapitan jachtu odpowiada za załogę i jej bezpieczeństwo na pokładzie. Powinien więc wprowadzić odpowiednie zasady dotyczące spożywania napojów zawierających alkohol podczas rejsu.

Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zabrania „prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego”.

Jeżeli podczas kontroli trzeźwości prowadzący jacht jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, prowadzenie powinien przejąć trzeźwy członek załogi, dysponujący uprawnieniami do prowadzenia jachtu.

Gdy na pokładzie nie ma takiej osoby, policja może podjąć decyzję o odholowaniu jednostki do najbliższego strzeżonego portu lub mariny.

Stan po spożyciu występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila we krwi lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm3 w wydychanym powietrzu. Przekroczenie tej granicy jest kwalifikowane jako stan nietrzeźwości i podlega sankcjom z art. 178a kodeksu karnego.

Karę za prowadzenie pojazdów, w tym jachtów żaglowych i motorowych, w stanie po spożyciu alkoholu określa Kodeks wykroczeń. Według paragrafu 1 art. 87. przewiduje grzywnę w wysokości nie niższej niż 2500 zł lub areszt. Dodatkowo na mocy paragrafu 3 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i podlega Kodeksowi karnemu. Paragrafy z art. 178a kk przewidują karę grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd ma także obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Przepisy dotyczące spożywania alkoholu podczas żeglugi dotyczą jednostek poruszających się po wodzie lub stojących na kotwicy. Nie obejmują jednostek zacumowanych w porcie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 6
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Kursy Bocianie Gniazdo