ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Zabytkowe, piękne, z duszą. Jedyne takie na Mazurach

Bieżące30 sierpnia 2021, 9:24
Zabytkowe, piękne, z duszą. Jedyne takie na Mazurach
 fot. mazury24.eu

W ten weekend promenada w Mikołajkach oraz teren przy restauracji Nóż w Wodzie zamieniły się w parking niezwykłych samochodów. To tu dotarł zlot zabytkowych aut z kilku epok motoryzacji. Podziwiać było co, ponieważ to już dość niecodzienny widok na naszych drogach.

W starych samochodach ukryta jest dorosła dusza motoryzacji, czar rozwiązań technologicznych sprzed lat oraz finezja kształtów. Imprezy tego typu, zawsze przyciągają na Mazurach rzesze zwiedzających - nie inaczej było w Mikołajkach.

Gdyby jeszcze tylko pogoda chciała współpracować, w odnowionym lakierze samochodów, odbijałyby się resztki wakacyjnego słońca.

To już szósta edycja zlotu samochodów zabytkowych na Mazurach, tym razem - po raz drugi, tematem przewodnim był kultowy już film Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”.

- W tym roku przenosimy się nieco na południe, nad jezioro Śniardwy, największe w Polsce. Będziemy gośćmi władz miasta Orzysza. Bazę zlotową zaoferowano nam w miejscu z najpiękniejszym widokiem na jezioro, na zachód słońca, na wysokim brzegu Śniardw w „Marinie Śniardwy” w Nowych Gutach. W Orzyszu przejedziemy przez miasto eskortowaną kolumną i zaprezentujemy się na wystawie naszych pojazdów. Gospodarze zapoznają nas z historią miasta – informowali organizatorzy zlotu, czyli Olsztyński Klub Motorowy.

Drogami wzdłuż wschodniego i południowego brzegu Śniardw, przez lasy niekończącej się Puszczy Piskiej uczestnicy zlotu udali się do niezwykłego miejsca, do Wierzby położonej na półwyspie pomiędzy jeziorami Mikołajskim, Bełdanami i Śniardwami.

Ta mała wioska znana jest nie tylko z pięknego położenia. Mieści się tutaj Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk, kursuje jedyny czynny na wodach jezior mazurskich prom przez jezioro Bełdany, którym przepłyniemy na drugi brzeg i zrobimy pamiątkowe zdjęcie.

Z Wierzby zabytkowe, piękne samochody ruszyły do Mikołajek.

Tam, w sobotę 28 sierpnia od godziny 16:00, na promenadzie można było podziwiać zabytkowe auta należące do członków Olsztyńskiego Klubu Motorowego. Wśród nich znalazły się m. in. Citroen DS19, Jaguar XJS, DeLorean, pierwszy Fiat 500 czy Polski Przedwojenny Fiat.

- Mamy nadzieję odnaleźć klimat tamtych lat w czasie spotkania w restauracji „Nóż w wodzie” z dziennikarzem Bartkiem Gołębiowskim, piszącym książkę o „Nożu w wodzie” i w niedzielę spotykając się na obiedzie w tej restauracji, na bulwarze w Mikołajkach – informowali. - Po zakończeniu Zlotu zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Popielna, Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk, sąsiadującej z Wierzbą.

Uczestnicy zloty zabytkowych samochodów deklarowali, że są przeciwnikami budowy ekspresówki przez Mazury. Wskazali, że zdecydowanie wolą mazurskie, boczne drogi.

- Popieramy ruch w sprawie ratowania Mazur przed autostradami tnącymi lasy i jeziora i tak już zmienionej Krainy Tysiąca Jezior - informują członkowie Olsztyńskiego Klubu Motorowego.

ReklamaC1 - Ferie Zimowe AZS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Chłop z Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Ruciane Park