ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku znów będzie otwarty

BieżąceInwestycje13 lutego 2024, 9:38Komentarzy: 4
Zabytkowy most obrotowy w Giżycku znów będzie otwarty
 fot. mazury24.eu

W nadchodzącym sezonie turystycznym, żegluga drogą wodną przez Kanał Łuczański, będzie znów możliwa. Most obrotowy umożliwiający przeprawę, będzie otwierany dla żeglarzy trzy razy dziennie.

Nie oznacza to, że zabytkowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim został już naprawiony po awarii. Na razie działa w trybie awaryjnym. Naprawa dopiero się odbędzie, a właściwie obiekt czeka gruntowna przebudowa.

- Most obrotowy, po doraźnej naprawie, w dalszym ciągu działa w trybie awaryjnym. Dopiero gruntowna przebudowa, pozwoli na normalne użytkowanie - poinformował wicestarosta giżycki Mateusz Sieroński. - Otrzymaliśmy prawie 8 mln zł dofinansowania na gruntowną przebudowę. Jesteśmy w trakcie procesu inwestycyjnego. Pozyskanie odpowiednich uzgodnień, pozwoleń, rozpisanie przetargu i stworzenie dokumentacji sprawia, że prace raczej nie ruszą przed jesienią.

Most otwierany będzie dla ruchu wodnego i przejezdny dla ruchu kołowego w dniach od 1 kwietnia do 31 października w niżej wymienionych godzinach:

Otwierany dla ruchu wodnego: 10.30 – 11.00, 12.35 – 14.25, 17.25 – 18.25.

Otwierany dla ruchu kołowego: 11.05 – 12.30, 14.30 – 17.20, 18.30 – 10.25.

W dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października z wyłączeniem weekendu majowego oraz czerwcowego (27 kwietnia – 5 maja, 30 maja – 2 czerwca), w przypadku potrzeby uruchomienia przeprawy, obiekt będzie otwierany dla ruchu wodnego po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z obsługą mostu. Godzinę przeprawy będzie ustalać pracownik obsługi w wyżej wymienionych godzinach.

W okresie listopad – marzec most będzie zamknięty dla ruchu wodnego. Pojazdy i jednostki pływające uprzywilejowane, biorące udział w akcjach ratunkowych będą przepuszczane, a most będzie dla nich otwierany i przejezdny poza ustalonymi godzinami, zarówno dla ruchu kołowego jak i wodnego.

Kontakt telefoniczny do obsługi mostu – w celu uzgodnienia otwarcia: 726 888 878.

Zarządzający obiektem – Zarząd Dróg Powiatowych w Giżycku – kontakt w sytuacjach awaryjnych: 693 979 706.

- Po dokonaniu doraźnej naprawy mostu, mając na względzie jego dalszą eksploatację obiekt został objęty cyklicznym monitoringiem przyczółków. W przypadku stwierdzenia przemieszczenia się elementów mostu, które mogą zablokować jego prawidłowe funkcjonowanie, most będzie przejezdny wyłącznie dla ruchu kołowego – informuje Urząd Miejski w Giżycku.

Został zbudowany w 1898 r. w celu zapewnienia dojazd z Giżycka do Twierdzy Boyen. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości i jest otwierany 12 razy dziennie: 6 razy dla ruchu wodnego i 6 razy dla ruchu kołowego. Przęsło jest jedno i nie podnosi się do góry, ale odchyla w bok o 90 stopni. Ustawia się równolegle do nabrzeża kanału.

Dzięki specjalnemu, oryginalnemu mechanizmowi 100 tonowy most może obsługiwać ręcznie jeden operator. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut. U osoby obsługującej most można otrzymać specjalny certyfikat – pieczęć obecności na tym obiekcie.

Stanowi jedną z największych atrakcji miasta ściągając tysiące turystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew