ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Zabytkowy most w Giżycku przejdzie remont

Inwestycje28 lutego 2020, 12:16Komentarzy: 1
Zabytkowy most w Giżycku przejdzie remont
 fot. mazury24.eu

W najbliższy poniedziałek 2 marca rozpoczną się prace remontowe na moście obrotowym w Giżycku. Most będzie zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego, a roboty mają potrwać do 28 kwietnia. 

Rozebrane zostaną wszystkie elementy drewniane mostu. Oczyszczona będzie konstrukcja stalowa i jej zabezpieczenie antykorozyjne. Powstanie też nowa sterownia.

Zarząd Dróg Powiatowych otrzymał na ten remont dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Koszt inwestycji to prawie 230 tysięcy złotych. Ostatnio zabytek był remontowany w 2011 roku. Wtedy wymieniono tylko deski górnego pokładu. Prace takie odbywały się cyklicznie. 

Most obrotowy jest jednym z trzech mostów drogowych na Kanale Łuczański w Giżycku, ale niezaprzeczalnie to właśnie on cieszy się największą sławą. Stanowi ciekawy zabytek techniki, ze względu na typ konstrukcji jest unikatowy w skali kraju (jest jednym z kilku mostów tego typu w Europie).

Zobacz most obrotowy w Giżycku na naszych zdjęciach.

Most został zbudowany w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. z Zielonej Góry. Dzięki temu mieszkańcy mieli zapewniony dojazd do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen.

Jest to most obrotowy w ciągu ulicy Stanisława Moniuszki, w którym całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.

Historia odcisnęła na nim piętno - most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie i odbudowany po wojnie. Obecnie obsługa mostu odbywa się ręcznie - ważący 100 ton most obsługuje jedna osoba. Cały proces otwierania lub zamykania mostu zajmuje jednemu operatorowi około 5 min.

Most otwierany jest (zamykany dla ruchu kołowego) według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Jest przeznaczony dla pojazdów o masie całkowitej do 2,5 ton.

Przeczytaj też o Giżycku.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew