ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Zabytkowy park w Barcianach zostanie odnowiony

BieżąceHistoria21 stycznia 2023, 9:07
Zabytkowy park w Barcianach zostanie odnowiony
Zamek w Barcianach. fot. mazury24.eu

Już wkrótce rozpocznie się rewitalizacja zabytkowego parku w Barcianach. Według planów powstaną tu nowe chodniki, będzie położona kostka brukowa zamiast betonu, na placu, będą też nowe ławki. Przypomnijmy, że w Barcianach znajduje się również wspaniały, krzyżacki zamek, który został wystawiony na sprzedaż.

- Wszystko dzięki staraniom Koła Gospodyń Wiejskich z Momajn – mówi Marta Kamińska, wójt gminy Barciany.

Finansowanie zostało zapewnione w całości z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, właśnie dzięki temu, że to koło gospodyń wnioskowało o fundusze.

- To koło z Momajn, czyli 15 km od Barcian i paniom nie powinno zależeć na tym, że Barciany będą ładniejsze, a nie Momajny. Dziękuję im za to, bo dla mnie jest to ogromnie ważne – dodaje wójt Barcian.

Wójt Barcian podkreśla, że od lat stawia na dobrą współpracę z kołami gospodyń w gminie. Koszt rewitalizacji parku to przeszło 261 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że prywatny właściciel po raz kolejny wystawił na sprzedaż pokrzyżacki, XIV-wieczny zamek w Barcianach. Był to jeden z większych zamków zakonnych w tym regionie.

Pokrzyżacki zamek we wsi Barciany został wystawiony na sprzedaż przez prywatnego właściciela. Władze lokalne liczą, że być może nowy właściciel uczyni z zabytkowego obiektu hotel z wieloma atrakcjami dla turystów.

- To, że Barciany są wsią, nikomu nie przeszkadza. Staram się zmieniać wygląd Barcian, chciałabym przywrócić im tę wartość zabytkową. Ale tu nie chodzi o to, żeby przypominały miasto. Tak naprawdę nie ma to znaczenia czy gmina miejska, czy gmina wiejska – mówiła na antenie Radia Olsztyn Marta Kamińska, wójt Barcian.

Liczy ona jednak na to, że swojego nabywcę znajdzie krzyżacki zamek, który od 2001 roku jest w prywatnych rękach. Właściciel planował tam stworzenie hotelu, jednak nie dokończył prac.

- Miał być hotel, miały być sale konferencyjne. To byłaby jedna z większych atrakcji, zamek jest tą naszą perełką, która – gdyby była udostępniona – przyciągnęłaby turystów – uważa Marta Kamińska.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe