ReklamaA1 - Gertis

Zagroda w mazurskim stylu. Nagrodzono najciekawsze budynki

Inwestycje4 września 2020, 6:19
Zagroda w mazurskim stylu. Nagrodzono najciekawsze budynki
 fot. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Zachować pamięć o architekturze dawnych Mazur to marzenie niektórych mazurskich rolników. Wielu udało się ten cel osiągnąć. Dla tych gospodarzy, którzy wyremontowali bądź zbudowali od podstaw budynki z elementami mazurskiej architektury, czekało specjalne wyróżnienie w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Estetyka, dbałość o budynek i zachowanie elementów mazurskiej architektury, jak czerwona dachówka i drewniana zabudowa, to jedno z kryteriów konkursu.

Z pośród 18 finalistów konkursu "Najciekawsza zagroda mazurska z elementami architektury regionalnej" jury wyróżniło ośmiu. Wśród nich jest małżeństwo Państwa Domalewskich z Orzyn w powiecie szczycieńskim, którzy 18 lat temu od zera zbudowali nie tylko dom, ale i budynki gospodarcze.

W gronie finalistów znaleźli się też Państwo Tryk z Węgorzewa, którzy 8 lat temu wyremontowali ponad stuletni budynek szkoły i urządzili w nim gospodarstwo agroturystyczne.

Główna nagroda powędrowała do Państwa Król z okolic Węgorzewa, którzy odbudowali pozostałości budynków powstałych pod koniec XIX wieku zgodnie z ich ówczesnym wyglądem.

Największym wyróżnieniem, jak podkreślali finaliści, było jednak uznanie w oczach sąsiadów, turystów i miłośników historii Mazur. Konkurs zorganizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego został sfinansowany z funduszy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

źródło: TVP Olsztyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka