Coraz więcej przypadków boreliozy na Warmii i Mazurach. Jak wskazuje Sanepid w regionie zanotowano w tym roku już ponad 600 infekcji – podało Radio Olsztyn. Jak chronić się przed kleszczami podczas pobytu na Mazurach?
Choroba przenoszona jest przez kleszcze, dlatego szczególnie teraz musimy być czujni, bo spacer do lasu może się skończyć bliskim kontaktem z kleszczem. Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej wojewódzkiej stacji sanepidu Radosław Gruss podkreśla, że bardzo ważne jest, by ten kontakt był także jak najkrótszy.
- Pajęczaka trzeba usunąć jak najszybciej, ale w prawidłowy sposób. Przydają się kleszczołapki, które można kupić w aptece. Kleszcza należy wykręcić, a nie wyrywać do góry – bo wtedy może pęknąć i bardziej nam zaszkodzić – informuje na antenie Radia Olsztyn.
Jak je użyć – wyjaśniał Piotr Śmigiel z powiatowej stacji sanepidu w Olsztynie.
- Kleszcz ma włoski na aparacie gębowym, które działają jak haczyki. Jakbyśmy chcieli go wziąć do góry, to one się zahaczą i go nie wyjmiemy. Natomiast, gdy on się wbije i podsuniemy kleszczołapki, to należy obrócić i wyjąć. Wtedy bardzo łatwo ten kleszcz wychodzi – dodał.
Ukąszenia kleszcza nigdy nie lekceważymy: może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza to przewlekła, wielofazowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi, charakteryzująca się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń niestety znacznie utrudnia jej rozpoznanie.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest z kolei chorobą wirusową. Zakażenie dotyczy ośrodkowego układu nerwowego człowieka, najczęściej przejawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, rzadziej – zapaleniem mózgu lub zapaleniem opon i mózgu. Może dojść również do zapalenia rdzenia. Objawy KZM pojawiają się w ciągu około dwóch tygodni od ukąszenia i początkowo przypominają grypę. U większości zakażonych osób (70-80% przypadków) w pierwszej fazie choroby, układ odpornościowy eliminuje krążącego wirusa. U reszty zakażonych osób wirus przedostaje się do centralnego układu nerwowego.
Chorób odkleszczowych jest niestety dużo więcej. Oprócz KZM i boreliozy, warto wspomnieć również m.in. o: babeszjozie, anaplazmozie czy riketsjozach.
Jak więc widać, po ukąszeniu kleszcza mamy niestety sporą szansę na poważną chorobę, z której skutkami możemy borykać się przez wiele lat.
Nie zawsze kontakt z kleszczem oznacza boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu, ale zawsze po ukąszeniu trzeba zachować czujność. Warto także wykonać test na boreliozę. Trzeba jednak poczekać 2-3 miesiące – dopiero po takim czasie wynik testu będzie wiarygodny.
Mamy kilka porad jak chronić się przed atakiem kleszczy na Was, Waszych bliskich oraz czworonogi, i cieszyć się niczym niezmąconym wypoczynkiem na Mazurach.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!