ReklamaA1 - Mazurski Raj Wielkanoc

„Zakochaj się w Polsce” na Mazurach. Zobacz materiał filmowy z Rynu

Bieżące8 listopada 2022, 6:17Komentarzy: 1
„Zakochaj się w Polsce” na Mazurach. Zobacz materiał filmowy z Rynu
 fot. mazury24.eu

Dziennikarze programu „Zakochaj się w Polsce” dotarli na Mazury i pokazali widzom odcinek zrealizowany w Rynie. Jeśli nie oglądaliście tego materiału w TVP1, możecie zobaczyć go na platformie VOD.

Mazurski Ryn był tematem przewodnim kolejnego odcinka programu z cyklu „Zakochaj się w Polsce”. Można było go obejrzeć w TVP 1 w niedzielę 6 listopada o godz. 8.30.

Jeśli jednak nie mieliście okazji zobaczyć mazurskiego Rynu w tym materiale, możecie to nadrobić oglądają go na platformie VOD tu: „Zakochaj się w Polsce” – Ryn.

- To urokliwe miasteczko położone jest w samym sercu Warmii i Mazur na Szlaku Wielkich Jezior... Leży pomiędzy dwoma akwenami: Ryńskim i Ołów. Jego początki związane są z krzyżackim zamkiem, który przyczynił się do rozwoju osady i jej zaludnienia. W wiekach XV i XVI zamieszkało tu wielu Polaków z Mazowsza – informowano w zapowiedzi programu z Rynu na Mazurach.

Przypomnijmy, że program w Rynie był nagrywany w maju br.

- 9 maja bieżącego roku gościliśmy w Rynie ekipę programu Zakochaj się w Polsce z prowadzącym Tomaszem Bednarkiem. Rozmawialiśmy m.in. o naszych Skarbach - Ryńskich Zbiorach Muzealnych i Wieży Widokowej – informuje Elza Fitza z Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.

"Zakochaj się w Polsce" to seria podróżnicza popularyzująca wiedzę o Polsce. Aktor Tomasz Bednarek, odwiedza ciekawe miejsca w wielu zakątków kraju.

Ryn to niezwykle urokliwe miasteczko na Mazurach. Ciekawostką jest fakt, że występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Wokół Rynu pełno jest pozostałości pradawnych grodzisk. Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny.

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior. W nowym porcie przy pomostach (do których doprowadzona jest woda i prąd) może cumować jednocześnie sześćdziesiąt jachtów.

Sporą atrakcją są również kanały żeglugowe. Spośród kilkunastu, cztery, to kanały w pobliżu Rynu: KanałvSzymoński (pomiędzy jeziorem Szymoneckim i Szymon – o długości 2360m.). Kanał Mioduński (pomiędzy jeziorem Szymon i Kotek Wielki, o długości 1920m.). Kanał Grunwaldzki (pomiędzy jeziorem Kotek Wielki i Tałtowisko, o długości 470m.) i Kanał Tałcki (pomiędzy jeziorem Tałtowisko i Tałty, o długości 1062m.).

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe