ReklamaA1 - Przystań Nautica

„Zakochaj się w Polsce” – tym razem Giżycko!

Bieżące22 marca 2020, 19:00
„Zakochaj się w Polsce” – tym razem Giżycko!
 fot. mazury24.eu

W niedzielę, 22 marca miała miejsce premiera najnowszego odcinka programu „Zakochaj się w Polsce”, który zawitał do Giżycka – Żeglarskiej Stolicy Polski. Materiał można obejrzeć na platformie VOD.

W Krainie Wielkich Jezior, na przesmyku pomiędzy Jeziorami Kisajno i Niegocin leży Giżycko - miasto z historyczną twierdzą i obrotowym mostem, do którego otwarcia wystarczy siła mięśni jednego człowieka.

To tu zjeżdżają miłośnicy plażowania, smacznych ryb i głodni wrażeń wodniacy.

Poznaj historię Giżycka.

Zwiedzanie Giżycka warto rozpocząć od atrakcji, która dosłownie dzieli i łączy miasto nazywane Żeglarską Stolicą Polski. XIX - wieczny most obrotowy na Kanale Giżyckim jest unikatem w skali Europy. Na kontynencie są dwie takie przeprawy, ale tylko jedna czynna – i to właśnie tutejsza.

Każdego dnia wzdłuż kanału przepływają setki łodzi. Swoisty tranzyt wodny przez samo centrum wprowadza pewien rytm w życie mieszkańców. Na tablicach informacyjnych rozmieszonych w przestrzeni miasta można się dowiedzieć, kiedy most będzie otwarty, a kiedy zamknięty. I tak na przykład przegapienie godziny 16:00 skutkować może uwięzieniem na tak zwanej Wyspie Giżyckiej na bagatela, 1,5 godziny.

Zobacz Giżycko na naszych zdjęciach.

Przystanek obowiązkowy na trasie wędrówki to Twierdza Boyen - największa gabarytowo atrakcja Giżycka. Ta XIX wieczna pruska fortyfikacja nigdy nie została zdobyta i do dziś stanowi unikatowy zabytek architektury na skalę Europy.

Twierdza Boyen.

Ruszając na wodę można przyjrzeć się stolicy polskiego żeglarstwa z odpowiedniej perspektywy. Wzdłuż linii brzegowej Jeziora Niegocin rozciąga się największy pasażerski i jachtowy port na Mazurach.

Tutejsze jeziora przyciągają nie tylko turystów, ale także ekipy filmowe. W 1962 roku między innymi na Jeziorze Kisajno i właśnie w Giżycku Roman Polański nakręcił „Nóż w wodzie”. Dostał za niego nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Materiał o Giżycku można zobaczyć na platformie VOD „Zakochaj się w Polsce TVP”.

Kliknij tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts