ReklamaA1 - Stanica Wodna Stranda 2021

Zakończył się remont Kanału Grunwaldzkiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

BieżąceInwestycje4 sierpnia 2021, 6:57Komentarzy: 3
Zakończył się remont Kanału Grunwaldzkiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Wejście do kanału Grunwaldzkiego od strony jeziora Tałtowisko fot. Jarosław Puszko

Kanał Grunwaldzki łączy jeziora Kotek i Tałtowisko na odcinku od Mikołajek do Giżycka. W ostatnim roku kanał zmodernizowano m.in. umacniając jego brzegi. W tym czasie, mimo robót, żeglarze normalnie korzystali z kanału. Koszt przebudowy i modernizacji tego odcinka szlaku wyniósł blisko 9 mln zł.

Obecny na konferencji prasowej związanej z zakończeniem robót wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że inwestycja ta była wyczekiwana od wielu lat.

- Tyle lat nie inwestowano, nie remontowano, nie prowadzono żadnych inwestycji pod kątem remontów, utrzymania i rozbudowy turystycznych dróg wodnych. Dzisiaj Wody Polskie realizują te zadania, które dla nas są niezwykle ważne pod kątem gospodarki wodnej i oferty turystycznej, bo przecież to Mazury są sercem turystyki wodnej - powiedział Gróbarczyk.

W porozumieniu z lokalnymi samorządami i przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur Wody Polskie prowadzą jeszcze remonty kanałów: tałckiego, mioduńskiego, szymońskiego, a w trzecim kwartale ma się zacząć remont kanału łuczańskiego.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślał, że te prace "istotnie zmieniają oblicze Mazur".

Dyrektor departamentu Polityki Regionalnej w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim Lidia Wójtowicz poinformowała, że na Mazurach prowadzone są, lub w najbliższym czasie będą prowadzone, inwestycje o wartości w 370 mln zł, z czego środki RPO stanowią 253 mln zł.

Aby możliwe były duże inwestycje infrastrukturalne mazurskie samorządy powołały stowarzyszenie, w ramach którego inwestycje są przygotowywane pod względem formalnym i pozyskiwane są środki na ich realizację.

Przewodniczący stowarzyszenia, burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział, że "bez ponadpartyjnego porozumienia i pracy dla dobra regionu nie udało by się nic zrobić".

źródło: PAP

ReklamaC1 - baner

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Klub Mila