ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Zamek na Mazurach ciągle na sprzedaż. Koszt to 12 mln zł

Bieżące29 marca 2023, 6:42Komentarzy: 2
Zamek na Mazurach ciągle na sprzedaż. Koszt to 12 mln zł
 fot. mazury24.eu

Już w tamtym roku informowaliśmy o tym, że właściciel zamku krzyżackiego w Barcianach na Mazurach chce sprzedać zabytkowy obiekt za 8 mln zł. Teraz cena znacznie wzrosła, ale dodatkowo można mieć jeszcze…własne jezioro.

Zamek na sprzedaż na Mazurach zlokalizowany jest w Barcianach, dużej mazurskiej wsi położonej 18 km na północ od Kętrzyna i zaledwie 8 km na południe od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Można mieć własny zamek i jezioro na Mazurach za 12 mln zł

Jak czytamy w ogłoszeniu: „Średniowieczny Zamek Krzyżacki jest doskonałym przykładem architektury militarnej Zakonu Krzyżackiego – jednego z najlepiej zachowanych zamków konwentualnych (tj. Budowli wzniesionej jako siedziba władzy terytorialnej i rycerzy stanowiących jej załogę).

Zamek położony jest w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Mazurach, w sąsiedztwie wielu atrakcji turystycznych oraz miejscowości zaliczanych do topowych mazurskich lokalizacji.

Nieruchomość ma nieregularny kształt, dogodny pod zabudowę inwestycyjną i jest nieznacznie zdywersyfikowany pod względem ukształtowania terenu. Dojazd do nieruchomości jest bardzo dobry, w tym bezpośredni dostęp do drogi publicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości nie występują źródła zanieczyszczeń lub innych uciążliwości, które mogłyby mieć istotny wpływ na warunki życia ludzi i degradację środowiska.

Zamek posiada własne jezioro, przez które można dopłynąć do centrum Barcian, gdzie znajduje się zabytkowy kościół. Obecnie jezioro jest częściowo zarośnięte, podmokłe, istnieje jednak możliwość odtworzenia zbiornika wodnego. Powierzchnia użytkowa budynku możliwa do uzyskania po zakończeniu robót: 12 835 m². Atrakcyjna z punktu widzenia potencjalnego Inwestora powinna być możliwość pozyskania środków z dotacji unijnych i krajowych na realizację planowanych inwestycji. Przedmiotowa działka posiada przeznaczenie: tereny instalacji i zieleni związane z funkcjonowaniem zamku”.

Jak informuje właściciel, na terenie obiektu wykonano już dopływ i odpływ ze zbiornika wodnego, uzyskano zgodę na wykorzystanie wody do utworzenia jeziora, renowacja murów zamkowych z uwzględnieniem zaleceń konserwatora zabytków, badania archeologiczne i geologiczne na terenie nieruchomości, zezwolenie na przeprowadzenie remontu wewnątrz zamku. Koszt zakupu obiektu to obecnie 12 mln zł.

Warto dodać, że władze mazurskich Barcian bardzo liczą na pojawienie się nowego właściciela oraz na inwestycje. Z zamkiem wiążą nadzieję na powstanie nowej atrakcji turystycznej.

Historia zamku w Barcianach

Budowę murowanego zamku przeprowadzono w latach 1377–1390, jednak nie zbudowano jeszcze wtedy wież. Otaczały go fortyfikacje zewnętrzne oraz fosa. Za fosą od strony wschodniej znajdowało się przedzamcze gospodarcze.

Do roku 1400 wzniesiono mury na planie prostokąta oraz skrzydło wschodnie z bramą wjazdową. Następnie dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło północne. Na początku XV wieku w narożniku północno-wschodnim dostawiono niską okrągłą basztę.

Po sekularyzacji zakonu zamek był siedzibą zarządcy miejscowego majątku. W tym okresie wybudowano spichlerz przy murze zachodnim. To jeden z najlepiej zachowanych zamków na Mazurach.

Od XIX wieku zamek pozostawał w rękach prywatnych aż do 1945 roku. Po wojnie stanowił siedzibę miejscowego PGR-u. Mieściły się tu biura oraz magazyny.

Później został kupiony przez prywatnego inwestora, który miał w planach przystosować go do funkcji hotelowych. Zamek jest obiektem zamkniętym. Obiekt w Barcianach zachował się w dobrym stanie i pozbawiony wyniosłych wież stanowi przykład zmian w krzyżackiej architekturze militarnej.

Według legend, zamek jest połączony podziemnym tunelem z kościołem we wsi.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Stranda Wiosna