ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Zamek w Kętrzynie po remoncie. Można już zwiedzać zabytkowy obiekt

Historia20 lipca 2020, 9:18
Zamek w Kętrzynie po remoncie. Można już zwiedzać zabytkowy obiekt
 fot. Wikipedia

25 lipca 2020 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie kętrzyńskiego zamku. Zabytkowy obiekt przechodził remont i od dwóch lat był nieczynny dla zwiedzających.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie doroczny Średniowieczny Jarmark na Św. Jakuba. Nie zabraknie dawnej i tradycyjnej muzyki oraz wspaniałej biesiady na dziedzińcu.

Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych przygotowało natomiast obozowisko rycerskie. Zwieńczeniem biesiady i świętowania będzie wieczorny koncert Truba Jacobi oraz Teatr Ognia Widmo.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie to historyczna perła.

W 2018 roku rozpoczęły się prace remontowe w ramach realizowanego projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Realizowany projekt zakłada także rewitalizację i odtworzenie  w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego zamku krzyżackiego.

Kompleksowo odremontowany zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów. Nowością, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie jest interaktywny systemem do projekcji i multimedialna makieta miasta Kętrzyn.

Dodatkowo ponad milion złotych miasto wyasygnowało z własnych środków na realizację zadań nie ujętych w projekcie, by kompleksowo podejść do remontu obiektu, czyli na odnowienie ścian, sal i podłóg.

W sumie koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych. 

Poznaj historię zamku w Kętrzynie.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Sailing Machine