ReklamaA1 - Gertis

Zamek w Kętrzynie ponownie otwarty. Nowe atrakcje w muzeum

BieżąceHistoria27 lipca 2020, 6:05
Zamek w Kętrzynie ponownie otwarty. Nowe atrakcje w muzeum
 fot. Miasto Kętrzyn

Po trwającym dwa lata remoncie dawny zamek krzyżacki w Kętrzynie jest ponownie otwarty dla zwiedzających. Wśród nowych atrakcji mieszczącego się tam muzeum jest multimedialna makieta miasta.

Na wystawach stałych prezentowana jest m.in. sztuka dawna z pałaców, dworów i kościołów Prus Wschodnich, a także zbiory związane z dziejami zamku, miasta i jego mieszkańców.

Nowością, która ma przyciągać turystów, jest sala multimedialna z makietą historycznej zabudowy Kętrzyna i wizualizacjami w technologii 3D.

- Cała magia tego projektu polega na projekcjach wyświetlanych na ekranie i samej makiecie, dzięki czemu można zobaczyć rozwój przestrzenny miasta od czasów średniowiecznych po XX wiek. To przystępna i bardzo atrakcyjna, również dla najmłodszych, forma pokazania historii Kętrzyna - powiedziała dyrektor kętrzyńskiego muzeum Marta Wojciechowska.

Zamek w Kętrzynie ponownie otwarty. Nowe atrakcje w muzeum

W sali znajdują się monitory dotykowe, które mają uzupełniać prezentację m.in. o informacje związane z miejscową architekturą, rzemiosłem i przemysłem, a także wybitnymi mieszkańcami i miejskimi ciekawostkami.

Prace remontowe w gotyckim zamku wraz z rewitalizacją jego otoczenia trwały od czerwca 2018 roku. Koszt remontu wyniósł 9,5 mln złotych, z czego 5,3 mln złotych stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Prace objęły m.in. odnowienie wnętrz, ocieplenie dachu i stropów, wymianę okien i drzwi, termomodernizację i dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Odtworzono w formie tzw. trwałej ruiny baszty oraz południowy i wschodni mur obronny. Zakupiono nowe wyposażenie wystawiennicze.

Zamek w Kętrzynie ponownie otwarty. Nowe atrakcje w muzeum

Zamek w Kętrzynie (niem. Rastenburg) został zbudowany przed 1374 rokiem. Miał bronić tej części państwa zakonnego przez zbrojnymi atakami Litwinów, a jednocześnie był ważnym punktem etapowym w krzyżackich wyprawach na Litwę. Urzędował tu prokurator, pełniący funkcje administracyjne, sądownicze i wojskowe.

Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku i przekształceniu państwa krzyżackiego w Prusy Książęce, będące lennem polskim, zamek stał się siedzibą starostwa. Był wielokrotnie przebudowywany. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 roku został spalony wraz z większością staromiejskiej zabudowy przez Armię Czerwoną. Po odbudowie, prowadzonej w latach 1962-1967, przywrócono mu gotycki charakter.

źródło: PAP
Foto: Miasto Kętrzyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Sailing Machine