ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Zamek w Szczytnie oficjalnie otwarty

BieżąceHistoria7 czerwca 2021, 7:11
Zamek w Szczytnie oficjalnie otwarty
 fot. UM Szczytno

W sobotę, 5 czerwca dokonano otwarcia odbudowanego Zamku Krzyżackiego w Szczytnie. Rewitalizacja tego obiektu obronnego na Mazurach trwała trzy lata. Zamek stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

W programie oficjalnego otwarcia znalazły się atrakcje m.in. wystawa odnalezionych artefaktów, prezentacja rzemiosła dawnego, bicie monet, strzelanie z łuku, wioska rycerska, średniowiecze gry i zabawy, wystrzały z armaty, pamiątkowe fotografie z rycerzami, wręczenie certyfikatu Cittaslow International, koncert Tomasza Karolaka z zespołem, pokaż teatru ognia.

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział PAP, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja trwała blisko trzy lata.

-Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział burmistrz dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

Jak dodał, ruiny zamku w Szczytnie świecą teraz nowym blaskiem. Zyskały fosę, odkryto przy okazji prac piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

Zwiedzający będą mogli podziwiać historyczne mury i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć również wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac. Przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy, wystrzały z armaty.

- Myślę, że to miejsce stanie się dużą atrakcją turystyczną. Zamków krzyżackich jest dużo, ale ten jeden jest związany z Sienkiewiczem i jego powieścią- podkreślił.

Zrewitalizowana budowla mieści się przy ulicy Sienkiewicza a w pobliżu znajduje się popiersie pisarza.

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - system czarterów