Reklama

Zarządzanie jeziorami na Mazurach wymaga zmian. Wnioski otrzyma rząd

Bieżące11 października 2021, 6:16Komentarzy: 5
Zarządzanie jeziorami na Mazurach wymaga zmian. Wnioski otrzyma rząd
 fot. mazury24.eu

Samorządowcy z Warmii i Mazur wyślą Radzie Dialogu Społecznego i administracji rządowej swoje uwagi o aktualnym stanie jezior i zarządzaniu nimi. W ocenie regionalnych polityków należy m.in. zwiększyć monitoring jezior i zaangażować środowiska lokalne w proces zarządzania i użytkowania akwenów.

Przedstawiciel biura prasowego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Szymon Tarasewicz poinformował, że w najbliższym czasie Rada Dialogu Społecznego i przedstawiciele administracji rządowej otrzymają wnioski ze zorganizowanej w minionym tygodniu w Olsztynie ogólnopolskiej konferencji dotyczącej ustawy o rybactwie śródlądowym i wpływie jej zapisów na środowisko i gospodarkę. W rozmowach na ten temat uczestniczyli m.in. samorządowcy z regionu i z kraju oraz naukowcy.

Tarasewicz podkreślił, że w ocenie uczestników konferencji niezbędne są zmiany „dotyczące zwiększenia jakości zarządzania zasobami wód śródlądowych”. W tym celu, jak wskazano, przede wszystkim „należy uporządkować kompetencje organów odpowiedzialnych za prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej”.

Konieczne jest zwiększenie monitoringu stanu jezior, w tym większego włączenia w ten proces środowisk naukowo-badawczych oraz odpowiednich służb, zwiększając ich zasoby i kompetencje – wskazano w drugim punkcie wniosków.

Zasygnalizowano także, że „w proces zarządzania i użytkowania jezior powinni być w znacznie większym stopniu niż dotychczas włączeni partnerzy lokalni, w tym samorządy i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy”. W ocenie uczestników spotkania pozwoli to „na większą dbałość o dobro wspólne, jakim są wody śródlądowe wraz z przyległymi terenami”. Podkreślono, że należy prowadzić „dialog i partnerską współpracę” w promowaniu jezior.

W województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 3 tys. jezior. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 zrealizowano projekty dotyczące jezior warte łącznie ponad 19 mln zł. Projekty te miały na celu m.in. ochronę jezior i zapobieganie ich degradacji.

W latach 2021-2027 możliwości realizacji tego typu projektów mogą być większe z uwagi na jeden z priorytetowych celów polityki spójności UE, jakim jest bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa, a także priorytety wynikające z nowego dokumentu UE – Europejskiego Zielonego Ładu. Zadania takie będą finansowane także z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 – dodał Tarasewicz.

źródło: Radio Olsztyn (PAP).

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - HeydayBoats

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów