ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Zaskakujące odkrycie archeologów w Puszczy Boreckiej na Mazurach

BieżąceHistoria4 listopada 2023, 9:01
Zaskakujące odkrycie archeologów w Puszczy Boreckiej na Mazurach
 fot. Terra Desolata.

Mazury kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic. Te próbują ujawnić archeolodzy z organizacji Terra Desolata, którzy badają najbardziej odległą, materialną historię tego regionu. Sami też przyznają, że tym razem to co odkryli ich zaskoczyło.

- Kilka dni temu zakończyliśmy krótkie badania (a jakże!) w Puszczy Boreckiej! Wraz z dr. hab. Pawłem Szymańskim z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wróciliśmy na nowoodkryte stanowisko archeologiczne datowane na okres wczesnego średniowiecza. Co prawda chcieliśmy przeprowadzić te wykopaliska latem – wówczas jednak nasze plany skutecznie pokrzyżowały upływający nieubłaganie czas oraz szalona wegetacja. Zatem, w październikowej – tym razem średnio przyjaznej – aurze otworzyliśmy niewielki wykop. Punktem wyjścia były znalezione wiosną, podczas badań powierzchniowych, fragmenty brązowych ozdób (naszyjników wykonanych ze skręcanego drutu oraz taśmowatych bransolet). Wówczas nie byliśmy pewni funkcji odkrytego stanowiska, w śmiałych wizjach widzieliśmy tam cmentarzysko Jaćwingów (!). „Tylko gdzie są przepalone kości ludzkie?!” – od wiosny łomotało nam w głowie to pytanie. Dziś wiemy, że nie z nekropolą przyszło nam się mierzyć – informuje Terra Desolata.

Odkryli miejsce jakiejś doczesnej aktywności. W wykopie odnaleźli kolejne elementy naszyjnika lub naszyjników, fragmenty ceramiki oraz dwa obiekty o niezrozumiałej jeszcze funkcji. Oba zostały, prawie, idealnie przecięte profilem wykopu i wyeksplorowane jedynie w połowie, więc szansa na zrozumienie ich przeznaczenia – być może – czeka jeszcze w ziemi. 

- Bardzo ciekawym odkryciem był również kamienny bruk. Jest zupełnie niewidoczny na powierzchni (przez lata przykrył go przyrastający w lesie humus) co sugeruje, że zalega w ziemi od dawna. Sposób ułożenia kamieni wyklucza naturę. To dzieło człowieka! Co więcej, spod i spośród kamieni wyziera czarna, przepalona ziemia. Wiemy, wiemy – emocje rosną! I w tym miejscu – również siebie – musimy odesłać do kolejnego odcinka tej archeologicznej sensacji – informują archeolodzy. 

Jak dodają, eksploracja i dokumentacja takiego układu kamieni jest praco- i czasochłonna. Odsłoniono tylko część tego obiektu, po czym szybko podjęto decyzję o tym, że nie zdążą go przebadać.

- Zabezpieczyliśmy odsłoniętą część bruku i ostrożnie zasypaliśmy. Poczekamy do kolejnego sezonu. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że archeologia to niezła szkoła cierpliwości. Mamy już w głowach wstępne interpretacje tego znaleziska, mamy też w planach artykuł na ten temat. Jednak wszystko to musi poczekać do przyszłego roku – dokopiemy to co znaleźliśmy, sprawdzimy hipotezy i wrócimy do Was z ostateczną koncepcją – zapewniają archeolodzy. - Podczas tego krótkiego wyjazdu zrobiliśmy więcej niż zakładaliśmy. Było to możliwe dzięki niecenionemu wsparciu lokalnych pasjonatów – ludzi zdecydowanie nietuzinkowych! Gołdapskie Stowarzyszenie Historyczne "Archeo" oraz Olecki Klub Historyczno-Eksploracyjny "Marggrabowa" – po stokroć dziękujemy!!

Puszcza Borecka stanowi pozostałość rozległej Puszczy Galindzkiej, która w minionych wiekach pokrywała południowo-wschodnie obszary Pojezierza Mazurskiego aż po ziemie Jaćwingów na wschodzie.

Za czasów krzyżackich ziemie te stanowiły obszary kresowe o ważnej roli strategicznej. Krzyżacy już w XIV wieku założyli szereg zamków obronnych, pod osłoną których powstawać zaczęły większe osady ludzkie. Od XVI wieku datuje się intensywna kolonizacja Mazur Garbatych, w tym również obszarów przyległych do dzisiejszej Puszczy Boreckiej.

Wokół Puszczy powstały wówczas liczne wsie: Banie Mazurskie - 1566 r., Grabowo - 1515 r., Mazury - 1566 r., Rogonie - 1569 r., Kruklanki - 1535 r. i wiele innych.

Już na początku XVII wieku istniały wyraźnie zaznaczone zarysy obecnej Puszczy Boreckiej. Przetrwały one w mało zmienionej postaci, aż po czasy dzisiejsze.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Avocado