ReklamaA1 - Port Sztynort

Zbytkowy kościół w Pasymiu przechodzi renowację

BieżąceHistoria13 września 2021, 6:04
Zbytkowy kościół w Pasymiu przechodzi renowację
 fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie

W Pasymiu na Mazurach trwają prace renowacyjne we wnętrzu zabytkowego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obiekt został zbudowany w 1873 r. w stylu neogotyckim.

W prezbiterium kościoła prowadzone są właśnie prace konserwatorskie ścian oraz sklepienia prezbiterium.

- W związku z otrzymaniem zawiadomienia, że po usunięciu przez konserwatorów wtórnych warstw ponownie zweryfikowano wyniki badań i stwierdzono, że wcześniej zatwierdzony błękitny kolor sklepienia jest wtórny, na miejscu zwołana została komisja w celu ustalenia dalszego toku postępowania – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.


Pod błękitem nie odnaleziono śladów pierwotnej kolorystyki ścian oraz dekoracji znajdującej się ponad neogotycką lamperią. Ze względu na niedostateczną jakość archiwalnych fotografii, nie pozwalającą na rekonstrukcję formy lilii i zwieńczenia lamperii, zrezygnowano z ich odtwarzania.

- Zwracamy tym samym uwagę, że w obiektach zabytkowych na każdym etapie niezbędna jest uwaga i merytoryczna analiza historycznej substancji, ponieważ w każdej chwili można dokonać nowych odkryć istotnych dla historii i estetyki obiektu – wyjaśnia Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie. - Ślepe realizowanie prac wg. wcześniej opracowanego programu obarczone jest dużym ryzykiem popełnienia konserwatorskiego błędu, zniszczenia elementów wcześniej niedostępnych lub niewidocznych i stworzenia przypadkowej kreacji konserwatorskiej deformującej wygląd zabytku.

Neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu wybudowany został w miejscu dawnego zamku. Wnętrze świątyni o charakterze neogotyckim, z ołtarzem, dwoma ołtarzami bocznymi, prospektem organowym, baptysterium z chrzcielnicą, ławkami oraz witrażami.

W lewym, bocznym ołtarzu znajduje się dekoracyjna płaskorzeźba z wicią roślinną, układająca się w Drzewo Życia. Motyw ten powtórzony jest na krzyżu w ołtarzu głównym. Strop wzmocniony belkami imitujący otwartą więźbę dachową.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Klub Mila