ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Żeglarze apelują do rządu i parlamentu. Chodzi o udostępnienie portów

Mazury a Covid 19Bieżące23 kwietnia 2020, 9:02Komentarzy: 1
Żeglarze apelują do rządu i parlamentu. Chodzi o udostępnienie portów
 fot. mazury24.eu

Właściciele firm czarterowych i żeglarze apelują o udostępnienie portów w takim zakresie, by mogli przygotować łodzie do sezonu żeglarskiego. Apel w tej sprawie skierowali do parlamentarzystów i przedstawicieli rządu.

Przepisy dotyczące walki z COVID-19 uniemożliwiają działalność portową. W związku z tym większość portów na Mazurach jest zamkniętych, przez co właściciele łodzi nie mogą zwodować swoich jachtów.

Żeglować na Mazurach można ale porty są zamknięte.

W związku z tym, że przygotowanie jachtu do sezonu wymaga czasu, właściciele firm czarterowych i żeglarze apelują do rządu o udostępnienie portów choć w takim zakresie, by mogli przygotować łodzie do sezonu – poprzykręcać maszty, wyposażyć łodzie w niezbędne sprzęty, np. kuchenne. Takich prac nie da się zrobić, gdy łodzie stoją na lądzie.

-Gdy już będzie możliwe prowadzenie działalności turystycznej, właściciele łodzi chcą je móc natychmiast wypożyczać. Są firmy, które mają po kilkanaście czy kilkadziesiąt łodzi i przygotowanie ich do sezonu wymaga sporo czasu - powiedział burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. - Nie prosimy rządu o umożliwienie teraz działalności portowej w takim zakresie, by pobierać opłaty za cumowanie czy korzystanie z zaplecza socjalnego. Prosimy o możliwość legalnego zwodowania łodzi i przygotowania ich do sezonu, kiedy on by miał się nie zacząć

Burmistrz wysłał w tej sprawie pisma do parlamentarzystów i wojewody.

Mimo zamknięcia portów, Wody Polskie zapowiedziały, że od 1 maja otworzą szlak żeglowny po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Tego dnia nie odbędzie się jednak impreza od lat organizowana jako otwarcie sezonu żeglarskiego. Szlak na jeziorach jest już znakowany.

Na co uważać podczas żeglugi w czasie pandemii?

Jachty i łodzie w małych, prywatnych portach są „po cichu” wodowane, a niektórzy żeglarze mają już za sobą pierwsze rejsy.

PAP/Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz