Żeglarze wrócili do Mrągowa. Sezon żeglarski oficjalnie otwarty

29 maja 2024, 9:31

W miniony weekend 25-26 maja w Mrągowie rozpoczęła się tegoroczna edycja Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza była także pierwszą eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur oraz eliminacją Podlaskiej Ligi Żeglarskiej.

– To już niemal tradycja, że otwieramy cykl Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Mrągowie. Cieszymy się, że żeglarze z całej Polski chętnie do nas wracają i mają same dobre wspomnienia – powiedział podczas otwarcia prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS” Mateusz Kossakowski. – W tym nasz cykl stanowić będą trzy eliminacje oraz finał, który odbędzie się w październiku. Nasze stowarzyszenie świętuje w tym roku 10-lecie, dlatego chcemy wspólnie ze wszystkimi uczestnikami świętować zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Zwycięska załoga całego cyklu otrzyma możliwość tygodniowego rejsu po Wyspach Kanaryjskich.

W zawodach wzięło udział 30 załóg z całej Polski, które rywalizowały w klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T, T-SPORT oraz Open 6,3. Zawodnicy Podlaskiej Ligi Żeglarskiej startowali w klasyfikacji Omega standard, a regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur rozegrano w grupach: jachty kabinowe, otwartopokładowe OPEN i windsurfing. W ciągu dwóch dni udało się przeprowadzić 6 emocjonujących wyścigów.

Oficjalnego otwarcia regat dokonali: europoseł i były reprezentant Polski Tomasz Frankowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Katarzyna Sobiech, burmistrz miasta Mrągowo Jakub Doraczyński oraz wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz. W swoich przemówieniach goście podkreślali wysoki poziom organizacyjny i sportowy wydarzenia, a także dziękowali Mateuszowi Kossakowskiemu za zaangażowanie i  wieloletni wkład w organizację zawodów. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki.

W poszczególnych klasach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych zwyciężyli:

W klasach T po zastosowaniu przelicznika pierwsze miejsce zajęła załoga z Iławy: Piotr Matwiejczuk i Grzegorz Sirad. Tuż za nimi znalazła się załoga RAFA 2 Szopeneria: Marcin Macioszek, Adam Macioszek i Agata Węgrzyniak.

Na ostatnim miejscu podium stanęła załoga jachtu Retrakt POL 16520: Przemysław Tkacz i Bożena Tkacz, Patryk Witkowski, Franciszek Gutmański.

Ostatnie miejsce na podium przypadło dla niestrudzonej załogi reprezentującej Mazurski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych: Janusz Olszowski i Stanisław Zych.

W klasie T-Sport wygrali zawodnicy MTR „CZOS”: Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki.

Drugie miejsce zajęła załoga jachtu POL 133 Duże Drzewo: Jakub Malicki, Kacper Malicki i Paweł Żelazny.

Trzecie miejsce wywalczyła kolejna załoga Delphi 24 z Mrągowa: Grzegorz Grabowski, Norbert Górka, Arek Kowalczuk i Piotr Pałejko.

W ostatniej klasie Open 6,3 zwyciężyli reprezentanci Podkarpacia: Łukasz Kałamarz i Konrad Krupa. Drugie miejsce przypadło załodze Preste 18: Robert Sobociński oraz Sławomir Kodrzycki.
W mrągowskich eliminacjach Podlaskiej Ligi Żeglarskiej zwyciężyła omega POL 174 JUMI.pl w składzie: Krzysztof Łazarski, Ewelina Jakubowska, Wojciech Sowiński. Tuż za nimi po wyrównanej walce znaleźli się: Wojciech Dziurdź, Adam Dziurdź i Katarzyna Czarniecka. Trzecie miejsce na podium zajęli: Maciej Garniewski, Kuba Pomichter oraz Konrad Garniewski.

Warmińsko-Mazurskie regaty rozpoczęte

Wyniki pierwszej eliminacji Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur przedstawiają się następująco.

W kategorii jachtów kabinowych zwyciężył jacht EWO: Piotr Matwiejczuk, Grzegorz Sirad. Drugie miejsce zajęli: Hubert Jabłoński i Tomasz Krzywosz na jachcie Hit, a podium zamknęła załoga Retrakt: Przemysław Tkacz, Bożena Tkacz.

Wśród jachtów otwartopokładowych najszybszą załogą okazali się Krzysztof Łazarski, Ewelina Jakubowska, Wojciech Sowiński. Tuż za nimi znaleźli się: Wojciech Dziurdź, Adam Dziurdź i Katarzyna Czarniecka. Trzecie miejsce na podium zajęli: Maciej Garniewski, Kuba Pomichter oraz Konrad Garniewski.

W kategorii OPEN zwyciężyła załoga gospodarzy :Łukasz Dakszewicz, Jakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz i Bartosz Bogucki. Drugie miejsce zdobyli Jakub Malicki, Kacper Malicki i Paweł Żelazny.

Na trzecim miejscu uplasowali się Grzegorz Grabowski, Norbert Górka, Arek Kowalczuk i Piotr Pałejko.

Po raz pierwszy w historii cyklu w rywalizacji uczestniczyli także deskarze. Pierwsze miejsce w klasie windsurfing wywalczył Ireneusz Kutyła, drugi był Mariusz Nalewajek a na trzeciej pozycji uplasował się Paweł Marcinkjan.

Po sobotnich regatach wszyscy uczestnicy spotkali się na zajęciach Letniej Szkoły Regatowej PPJK. Trzecią edycję Szkoły poprowadził sędzia główny regat Andrzej Nowicki, który omówił najczęściej popełniane błędy podczas wyścigów.

– Cieszymy się, że ponownie możemy uczestniczyć i wspierać Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur. To świetne wydarzenie, które nie tylko mobilizuje zawodników z całej Polski do startu, ale też łączy pokolenia żeglarzy na wodzie  – powiedział Wojciech Robert Wolski, prezes Banku Spółdzielczego w Węgorzewie. –  A kto wie, może w przyszłym roku wspólnymi siłami uda nam się zorganizować regaty na jeszcze innym mazurskim akwenie?

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Warmii i Mazur odbędzie się w weekend 15-16 czerwca 2024 roku. Zawodnicy Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą ze sobą rywalizować już za tydzień, 31 maja-2 czerwca w Marinie Zarzeczewo na Zalewie Włocławskim w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych.

Partnerzy cyklu: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Mrągowski, Gmina Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo.