ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Żółw błotny zatrzyma inwestycje na Mazurach? To duży problem

BieżąceInwestycje14 lutego 2024, 9:20Komentarzy: 3
Żółw błotny zatrzyma inwestycje na Mazurach? To duży problem
Zdjęcie poglądowe. fot. GDDKiA Olsztyn

Najpierw zatrzymał budowę drogi ekspresowej przez Mazury, teraz zaś zagraża realnie planom inwestycyjnym dotyczącym powstania największego w Polsce parku rozrywki pod Olsztynkiem. Siedlisko żółwia błotnego, który znajduje się pod ochroną, mocno koliduje z planami inwestorów.

Jest wielce prawdopodobne, że budowa parku rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem może ostro wyhamować. Inwestycja miała ruszyć wczesną wiosną tego roku. Jednak inwestor wciąż nie ma wszystkich wymaganych uzgodnień.

Jak informuje Radio Olsztyn, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zażądała uzupełnienia przez inwestora raportu o oddziaływaniu na środowisko. Jak wyjaśnia Justyna Januszewicz z RDOŚ w Olsztynie, budowa ma być prowadzona na obszarze Natura 2000 Ostoja Napiwodzko-Ramucka. Potwierdzone stanowiska żółwia błotnego są w odległości dwóch i pół km od tego miejsca.

Obecnie oceniane jest, w jaki sposób inwestycja może wpłynąć – i w jakim zakresie – na ostoję żółwia. Inwestor powinien uzupełnić dokumentację do końca lutego. To prawdopodobnie odsunie w czasie inwestycję i możliwe, że znacznie.

Właścicielem terenu jest firma Ptak S.A. która prowadzi już park rozrywki pod Łodzią. Ten obiekt ma być rozbudowywany i właśnie tam może trafić zakupiony przez inwestora gigantyczny 20-metrowej wysokości rollercoaster, który miał być instalowany w Łutynówku.

Jak informuje Radio Olsztyn starosta olsztyński Andrzej Abako wskazuje, że na takie urządzenie czeka się około dwóch lat – i takie może być przesunięcie inwestycji pod Olsztynkiem. Budowa pierwszego etapu parku powinna potrwać półtora roku, jeśli inwestycja ruszy zgodnie z planem, obiekt mógłby być otwarty w 2025 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie oceniła, że realizacja drogi ekspresowej S16 Mrągowo-Orzysz-Ełk w wariancie inwestorskim spowoduje znaczące uszczuplenie siedlisk żółwia błotnego. Ze względów przyrodniczych wariant ten jest nieakceptowalny.

GDDKiA w Olsztynie ubiega się o wydanie decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ek. Taka decyzja jest niezbędna do wydania pozwolenia na realizację inwestycji.

Jak informowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz: „w trakcie prowadzonej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie procedury oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk, zidentyfikowano obszar Natura 2000, na który inwestycja, zaplanowana przez inwestora według wariantu B, będzie wywierać znacząco negatywny wpływ".

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz