ReklamaA1 - Stranda Jesień

Zrewitalizowany zamek w Szczytnie walczy w prestiżowym konkursie

BieżąceInwestycje25 listopada 2021, 13:39
Zrewitalizowany zamek w Szczytnie walczy w prestiżowym konkursie
Odrestaurowane fragmenty zamku w Szczytnie. fot. Miasto Szczytno

Zamek Krzyżacki w Szczytnie startuje w tegorocznym konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową i walczy o tytuł „Inwestycji z perspektywą”.

Jak można głosować?

Wystarczy wejść na stronę https://europapnews.pap.pl/#maps,  zaznaczyć na mapie województwo warmińsko – mazurskie i po wyświetleniu się listy po prawej stronie wybrać inwestycję „Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego”.

Głosowanie trwa do końca roku.

„Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego” to projekt zakończony w czerwcu 2021 roku, który zrealizowany został w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja obejmowała m.in. takie prace jak:

- konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku;

- budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem;

- budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych);

- wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej;

- budowę kładki pieszej;

- wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego);

- wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni);

- przeprowadzenie badań archeologicznych.

Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy miasta zyskali nowy obiekt, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność Miasta Szczytno wśród turystów.

Zamek od dnia uroczystego otwarcia przyciąga wielu turystów i odwiedzających, których w zaledwie 3 miesiące było już ok. 100 tys., co daje średnio ponad 1000 osób na dzień.

Mieszkańcy mają również możliwość obcowania z kulturą przez wzgląd na wiele koncertów, wystaw oraz różnego rodzaju spotkań odbywających się na terenie Zamku. Na inwestycji zyskali także uczniowie przedszkoli oraz szkół zarówno ci z terenu Szczytna jak i z innych miast w kraju, którzy często odwiedzają Zamek w ramach atrakcyjniejszych lekcji historii.

Miasto zyskało idealne miejsce do organizowania wszelkich imprez, zabaw, gier oraz wydarzeń kulturalnych, którego dodatkowym plusem jest położenie w samym centrum, w bliskiej odległości od Jeziora Domowego Dużego i plaży miejskiej, które są głównym miejscem wypoczynku podczas wakacji.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - Wojdbud - domki z drewna
ReklamaA2 - Tło Dla Mew