ReklamaA1 - Sailing Machine

Żubry wracają do Puszczy Rominckiej

BieżącePozostałe8 marca 2021, 8:13Komentarzy: 1
Żubry wracają do Puszczy Rominckiej
 fot. Nadleśnictwo Gołdap

Do Puszczy Rominckiej sprowadzono pierwsze cztery żubry, do których z czasem zostaną dołączone kolejne osobniki, żeby utworzyć nowe stado na tym terenie - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap.

Nadleśnictwo Gołdap poinformowało, że cztery sprowadzone do Puszczy Rominckiej osobniki to dwie krowy z dwoma cielętami. Przyjechały pod koniec tygodnia z Puszczy Boreckiej.

- Do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Nasz główny cel to zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Do zadań wykonywanych w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” należy zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury – informuje Nadleśnictwo Gołdap.

Do Puszczy Rominckiej, do grona leśnych zwierząt, dołączył największy ssak europejski, czyli żubr. Nowi mieszkańcy przyjechali specjalnym transportem między innymi z Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej.

- Przyjechały do nas 4 osobniki – są to dwie krowy z cielętami. Z czasem nasze małe stado będzie się powiększać. Dołączy do nich byk oraz kolejne krowy. Dwie krowy mają założone obroże telemetryczne wraz z nadajnikiem GPS. Zwierzęta zanim zostaną wypuszczone na wolność, jakiś czas spędzą w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej. Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które potrzebują spokoju i czasu do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu – czytamy na stronie Nadleśnictwa Gołdap.

Żubry zostały umieszczone w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Spędzą tu prawdopodobnie około półtora miesiąca. Gdy przystosują się do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

Przygotowania leśników do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej trwały od kilku miesięcy. Przywiezione w okolice Gołdapi zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Są to osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada. Z czasem zostaną tu sprowadzone kolejne dziko żyjące krowy i byk, które mają być odłowione ze stad żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

Sprowadzone do Puszczy Rominckiej krowy mają założone obroże telemetryczne z nadajnikiem GPS.

- Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z nim i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka – informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Zadania wykonywane są w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.

źródło: PAP/Nadleśnictwo Gołdap

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew