Cmentarz ewangelicki z XIX w. z kwaterą wojennąCmentarz ewangelicki z XIX w. z kwaterą wojenną

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 902

Cmentarz ewangelicki w Wejsunach jest zabytkowym obiektem sakralnym położonym w gminie Węgorzewo. Został założony w 1840 roku przez wiernych należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Na cmentarzu znajdują się nagrobki z XIX i XX wieku, wykonane z piaskowca, granitu i żeliwa.

Niektóre z nich mają charakterystyczne formy architektoniczne, takie jak krzyże, obeliski, kolumny czy anioły. Cmentarz jest otoczony murem z kamienia polnego i posiada bramę wejściową z kutego żelaza.

Historia cmentarza w Wejsunach jest związana z historią kościoła ewangelickiego w tej miejscowości, który powstał w latach 1908-1910 z inicjatywy proboszcza Heinricha Kulla. Na cmentarzu znajdują się groby dawnych mieszkańców Wejsun, a także groby niemieckich i rosyjskich żołnierzy z okresu I wojny światowej.

Cmentarz był kilkakrotnie remontowany i odnowiony dzięki współpracy z przyjaciółmi parafii z Niemiec. Zabytkowa nekropolia jest świadectwem wielokulturowej przeszłości Mazur i miejscem pamięci o ofiarach wojen. Aktualnie teren znowu wymaga zadbania.

 

Cmentarz ewangelicki z XIX w. z kwaterą wojenną

Wejsuny

Mapa google
ReklamaA1 - Wioska Surfów