Cmentarz z I w.ś. DrozdowoCmentarz z I w.ś. Drozdowo

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 1272

Mazurski cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, rozplanowany na planie prostokąta, znajduje się bezpośrednio przy południowej stronie szosy z Orzysza do Mikołajek, przy drodze krajowa nr 16. Jest też północną częścią lokalnego cmentarza ewangelickiego.

Cmentarz jest ogrodzono płotem z bramą wjazdową. W centrum tej mazurskiej nekropolii znajduje się pomnik z kamienia polnego z żelaznym krzyżem i napisem: „Freund und feind / im Tode vereint!”. Przed pomnikiem znajduje się siedem kwater, w których pochowani są żołnierze armii niemieckiej (nagrobki betonowe). Żołnierze armii rosyjskiej pochowani są w kwaterach umieszczonych wzdłuż południowego, północnego i zachodniego ogrodzenia (siedem nagrobków wzdłuż południowego i północnego płotu). Pozostali Rosjanie, 20 osób, spoczywają w mogile zbiorowej przy zachodnim płocie. Są to żołnierze 27. Syberyjskiego Regimentu Strzelców.

Wszystkie pomniki nagrobne wykonano z betonu. Na nich wyryte są nazwiska, przynależność i daty śmierci, często przybliżone. Groby obłożono zostały kamieniem polnym. Na cmentarzu spoczywa 46 wojskowych: 11 Niemców i 35 Rosjan.

Cmentarz z I w.ś. Drozdowo - zdjęcie
+ 9 zdjęć

Cmentarz z I w.ś. Drozdowo

Drozdowo, przy słupku drogowym nr 247

Mapa google
ReklamaA1 - Sailing Machine