Dawna Siedziba Heinricha HimmleraDawna Siedziba Heinricha Himmlera

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 6962

Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo, ulokował swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku w Brożówce. Było to związane z przeniesieniem całego zaplecza decyzyjnego Adolfa Hitlera do Gierłoży. Dworek wybudowano w XIX-wieku na planie litery L. Parterowy budynek (w części piętrowy) został zbudowany w stylu późnoklasycystycznym z elementami neogotyku.

Kompleks pałacowo-dworkowy położony jest w malowniczej okolicy z widokiem na jezioro Brzozówka. Budynki gospodarcze wybudowano z granitowych kamieni i cegieł. Obok dworku znajduje się park, z którego jest dostęp do jeziora. Dworek posiada dwa sąsiadujące ze sobą wejścia główne z tzw. łukiem Tudorów. W obiekcie tym – XIX-wiecznym dworku urzędował w czasie II wojny światowej Henrich Himmler – wysoki urzędnik nazistowskich Niemiec i szef SS oraz Gestapo.

Wiele informacji wskazuje, że mógł tu również przebywać w 1943 r. komendant główny Armii Krajowej Stefan Grot-Rowecki, jako więzień. Po 1945 w Brożówce funkcjonował PGR. Obecnie majątek jest własnością prywatną, w pałacyku są kwatery agroturystyczne.

Dawna Siedziba Heinricha Himmlera

Kruklanki , Brożówka

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy