Dawny ołtarz ofiarny JaćwingówDawny ołtarz ofiarny Jaćwingów

Atrakcja poza szlakiem WJM
1 0 5307

W Starych Juchach, około 500 metrów na wschód od kościoła, po lewej stronie torów kolejowych prowadzących do Ełku znajduje się wielki głaz narzutowy. Dawniej był nazywany „Kamieniem Ofiarnym”. Według legend miał stanowić miejsce krwawych ofiar składanych bożkom przez pogańskich Jaćwingów.

Głaz ma długość 4,5 m, szerokość 2,25 m i obwód 11,5 m. Legenda głosi, iż był on niegdyś pogańskim ołtarzem ofiarnym. To na nim Jaćwingowie składali ofiary swoim bożkom – Perkunasowi, Petrimpusowi i Pikilusowi.

Od krwi ściekającej z ołtarza miała się wziąć nazwa wsi. Słowo „jucha” bowiem w staropolszczyźnie oznaczała zwierzęca krew. Według przekazów ludowych kościół w Juchach został zbudowany celowo w miejscu, przez które biegła nadrzeczna droga prowadząca do głazu. Świątynia miała powstrzymać pielgrzymki chrześcijan ciągnące do pogańskiego uroczyska z ofiarnym kamieniem.

Kilka lat temu na kamieniu wykuto napis: „Pomnik przyrody/ głaz narzutowy/ dawny ołtarz/ ofiarny Jaćwingów”. Głaz ten jest zaliczany do największych na terenie Mazur. W okresie przedwojennym uznany został za pomnik przyrody.

Dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów

Stare Juchy (okolice)

Mapa google
ReklamaA1 - Odysseya Yachts