Dworek w BaranowieDworek w Baranowie

Atrakcja poza szlakiem WJM
2 0 5674

Jeden z niewielu zachowanych zabudowań dworsko-pałacowych na Mazurach. Usytuowany niedaleko Mikołajek jest wart obejrzenia ze względu na swoją urokliwą architekturę oraz możliwość poczucia klimatu dawnych Mazur. Zespół dworsko-pałacowy przez wieki należał do znamienitych pruskich rodów. Wśród późniejszych właścicieli majątku wymienia się Johanna von Hoverbeck (od połowy XVII wieku), rodzinę Rogalla, a następnie Rogalla von Bieberstein (od połowy XVIII wieku). W 1902 roku dobra przeszły na własność rodu von Ketelhodt i pozostały przy nim aż do 1945 roku.

Obiekt wzniesiono w XIX wieku w stylu architektury neoklasycystycznej. To jeden z najpiękniejszych przykładów wykorzystania tego stylu na Mazurach. Dworek wyróżnia się ciekawą elewacją ścian. Posiada jedno piętro. W dobrym stanie zachował się nie tylko pałacyk ale również rozległe zabudowania gospodarcze. Obiekt otacza również piękny park.

W początku lat osiemdziesiątych powstał tu Zakład Doświadczalny Agrobiologii Polskiej Akademii Nauk. Od 1996 r. rozpoczęto gruntowny remont dworu i całego założenia. PAN zamierza powołać tu Centrum Edukacji Ekologicznej, szkołę podstawową i gimnazjum, pierwszy tego typu ośrodek kształcenia w Polsce.

Dworek w Baranowie - zdjęcie
+ 6 zdjęć

Dworek w Baranowie

Mapa google
ReklamaA1 - Gertis