Filia Muzeum Dywizjonu 303Filia Muzeum Dywizjonu 303

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 790

Wspaniała atrakcja dla wszystkich miłośników lotnictwa, szczególnie historycznego na Mazurach. Od niedawna w Wilamowie koło Kętrzyna funkcjonuje filia Muzeum Dywizjonu 303. Obiekt zlokalizowano na terenie byłego lotniska III Rzeszy, które od lipca br. jest dostępne po raz pierwszy od czasów zakończenia II wojny światowej.

Na 217 hektarach infrastruktury lotniskowej zobaczyć można bardzo intersującą wystawę w ramach, której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303.

Jak wskazują twórcy tego muzeum, w Wilamowie koło Kętrzyna znajdziemy również samolot Hawker Hurricane pochodzący z planu filmowego “Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa”. Oprócz myśliwca również można dojrzeć słynne rowery na których jeździli polscy piloci z Dywizjonu 303.

Wystawa należy do największych w Polsce ekspozycji dotyczących Luftwaffe oraz innych niemieckich formacji wojskowych.

Muzeum podzielone jest na dwa działy – dział lotnictwa aliantów oraz dział lotnictwa niemieckiego. W części alianckiej największy nacisk jest na eksponaty związane z Dywizjonem 303. Można zobaczyć mundury oraz kombinezony sił powietrznych. Wśród nich jeden z manekinów jest przebrany w strój lotnika wraz z oryginalnym spadochronem zachowanym od 1940 roku.

Część ekspozycji o niemieckich pilotach z czasów II wojny światowej rozpoczyna się od szczegółowej mapy Polskiej z oznaczonymi miejscami bitew, które miały miejsce w latach 1939-1945, a następnie przechodzimy przez plakaty propagandowe III Rzeszy Niemieckiej. Na samym końcu możemy zobaczyć pilotkę Luftwaffe oraz w gablotach różnego rodzaju kombinezony lotników oraz mundury żołnierzy Państw Osi. Największą uwagę przyciąga japoński pilot KAMIKAZE, ze słynną słoneczną flagą opisaną japońskimi modłami oraz żołnierz z Afrika Korps.

Muzeum powstało dzięki współpracy Stanisława Tołwińskiego oraz Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pilota Jana Zumbacha. 

Najciekawsze sceny z walk powietrznych, archiwalne kroniki i wiele innych ciekawych materiałów filmowych zostaje wyświetlonych w ramach polowego lotniczego kina historycznego. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających filię jest parking, lotniczy PUB z Grillem oraz sklepik z pamiątkami.

Filia Muzeum Dywizjonu 303 - zdjęcie
+ 5 zdjęć

Filia Muzeum Dywizjonu 303

Lotnisko Kętrzyn-Wilamowo

tel. 795 303 303

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Quicksilver 2021