Galeria widokowa nad PisąGaleria widokowa nad Pisą

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 2483

Galeria widokowa, czy też inaczej nazywany taras widokowy położony jest przy meandrach rzeki Pisy, na terenie Lasu Ochronnego Szast. Jest to bardzo spokojne i urokliwe miejsce. Według nas, to najciekawszy i najpiękniejszy odcinek rzeki, przecinający fragment Puszczy Piskiej. Z galerii możemy obserwować rzekę, a także samoistnie odradzający się las. Galeria widokowa jest obiektem ogólnodostępnym o przeznaczeniu rekreacyjno - turystycznym.

Obiekt jest zbudowany z drewna i posiada wymiary:

  • długość - 120 metrów
  • szerokość - 168 metrów
  • wysokość - 4 metry

Jak dotrzeć samochodem?

Aby dotrzeć na miejsce, należy z miejscowości Pogobie Średnie (koła Pisza) drogą szutrową kierować się na wschód. Po dotarciu do parkingu „Szast”, resztę drogi pokonamy pieszo lub rowerem. Przy drodze znajdują się tabliczki informacyjne. Pomocne będzie również kierowanie się niebieskim szlakiem rowerowym.

Opcja rowerowo - piesza

Alternatywną trasą jest start w lesie miejskim w Piszu (wylot z Pisza w kierunku do Pogobia Średniego, droga przebiega przez ścieżkę przyrodniczo - leśną „Brzeziny - Szast”) – drogą szutrową (około 12km) kierujemy się na południe, aby dotrzeć do parkingu Szast. Stamtąd podobnie jak w opcji „samochodem” dotrzemy na miejsce kierując się tabliczkami informacyjnymi.

O Lesie Ochronnym Szast

Huragany na terenie Puszczy Piskiej nie są niczym nadzwyczajnym. Źródła historyczne donoszą o licznych dużych klęskach wiatrołomów, które dotknęły ten obszar. Jednak to, co wydarzyło się w Nadleśnictwie Pisz dnia 4 lipca 2002 roku zaskoczyło wszystkich. Huragan uszkodził drzewostany na powierzchni ponad 12000 ha. Szkody przybrały rozmaite formy. Od pojedynczych złomów i wywrotów, pochylonych drzew lub grup drzew, po całkowicie otwarte, wielohektarowe powierzchnie. Następstwem huraganu było utworzenie Lasu Ochronnego „Szast", który został powołany w 2003 roku przez Ministra Środowiska. To obszar około 475 ha wyłączony z wszelkich zabiegów gospodarczych, na którym pozostawiono wszystkie wywrócone, połamane i uszkodzone drzewa. Las ten przeznaczony jest do odbudowy na drodze naturalnej sukcesji. Las Ochronny „Szast" ma szczególne znaczenie, jest miejscem prowadzenia badań przyrodniczych i edukacji leśnej społeczeństwa.

W celu ułatwienia obserwacji procesów przyrodniczych, jakie tam zachodzą, wybudowano drewnianą wieżę widokową oraz wysoki pomost - galerię nad Pisą.

Grupy zorganizowane mogą odwiedzić "Szast" pod opieką przewodnika z Nadleśnictwa Pisz.

Galeria widokowa nad Pisą - zdjęcie
+ 36 zdjęć

Galeria widokowa nad Pisą

Pomiędzy Szparkami a Dziadowem przy Pisie

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy