Jaz w KwikuJaz w Kwiku

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 1762

O historii jazu wiadomo niewiele, możemy jedynie się domyślać, że musiał powstać wraz ze śluzą w Karwiku – ze względu na różnice poziomów jezior Białoławki i Roś (115 m n.p.m.), w stosunku do jeziora Śniardwy (116 m n.p.m.).

Do tego miejsca najlepiej dostać się skręcając z drogi krajowej numer 63 (Pisz – Orzysz), do miejscowości Kwik - należy przejechać całą wieś, następnie drogą szutrową jedziemy przez około 2,5 kilometra. Po dotarciu na miejsce auto parkujemy wzdłuż drogi przed jazem. Do jazu dotrzemy również rowerem, korzystając z Mazurskiej Pętli Rowerowej.

Czym jest jaz?

Jest budowlą hydrotechniczną, wybudowaną w poprzek rzeki lub kanału piętrzącą wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych. Równolegle do jazu czasami buduje się też śluzy umożliwiające żeglugę przez jaz i przepławki dla ryb.

Kanał Wyszka

W południowo-wschodniej części jeziora Śniardwy znajduje się niewielka i płytka zatoka Kwik, z której uchodzi kanał Śniardwy. Kanał łączy jezioro Śniardwy z jeziorem Białoławki, ale nie jest żeglowny, gdyż znajduje się tu jaz zwany Wyszką. Stąd wzięła się druga, lokalna nazwa – kanał Wyszka. Nie jest regulowany. Jego długość wynosi około 1,5 km, szerokość waha się między 10–15 m, a głębokość – 1,5–2 m. Brzegi są twarde, trudno dostępne, porośnięte gęstym pasem trzciny. Dno pokrywa roślinność wodna, miejscami bardzo bogata. Występuje tu prąd wodny, którego siła zależy od spustów wody między jeziorami.

Jaz w Kwiku - zdjęcie
+ 7 zdjęć

Jaz w Kwiku

Mapa google
ReklamaA1 - Odysseya Yachts