Kanał KulaKanał Kula

Atrakcja na szlaku WJM
0 0 6860

Najkrótszy kanał na Mazurach. Łączy jeziora Jagodne i Boczne. Jego długość to 110 metrów. Ze względu na fakt, że przebiega tu umowny dział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły, kanał nazywany jest „Równikiem Mazurskim”. Brzegi kanału są umocnione kamieniami i zalesione.

Na jego wschodnim brzegu znajduje się pole biwakowe. Tam również jest baza, gdzie można zacumować jacht czy dokonać niezbędnych napraw. Jest to także idealne miejsce do zorganizowania szkoleń żeglarskich, obozów harcerskich, rajdów, spływów kajakowych. Wędkarze również powinni być zadowoleni, ponieważ istnieje tu możliwość wykupienia zezwoleń na połów. Przez kanał przechodzi trasa łącząca drogę z Kozina do Bogaczewa. Ta z kolei łączy się z drogą biegnącą z Jagodnego Wielkiego do Rydzewa.

Będąc w okolicach kanału Kula warto zwrócić uwagę na pozostałości umocnień wojskowych z czasów dwóch ostatnich wojen światowych. W skład tych umocnień wchodziła bateria artyleryjska, która znajduje się na brzegu jeziora. Posiadała stanowiska dla 12 dział. W centrum był schron pogotowia – obecnie to dziura w ziemi. Zaplecze baterii zajmuje cmentarz ewangelicki z początku XX wieku i mała mogiła zbiorowa z 1945 roku.

Ciekawostką jest fakt, że cmentarz wzniesiono na starym, nieobwałowanym grodzisku Prusów.

Kanał Kula - zdjęcie
+ 30 zdjęć

Kanał Kula

Mapa google
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy