Leśniczówka Pranie, MuzeumLeśniczówka Pranie, Muzeum

Atrakcja na szlaku WJM
1 0 5101

Niewielka leśniczówka, zagubiona w mazurskich lasach, znana jest głównie z tego, że była ulubionym miejscem pobytu poety Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Obecnie to Muzeum artysty oraz miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Sam budynek jest dużo starszy niż samo Muzeum. Został wybudowany w roku 1880 jako siedziba lokalnego leśniczego. Obiekt położony w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim.

Poeta po raz pierwszy pojawił się tu w 1950 roku. Tak zauroczył się krajobrazem mazurskim, że przyjeżdżał tu przez kolejne trzy lata. W tym miejscu powstało wiele ważnych utworów Gałczyńskiego. Planował również do Prania przeprowadzić się na stałe. Niestety jego śmierć w 1953 r. zniweczyła te zamierzenia. W 1980 r. w budynku leśniczówki utworzono muzeum twórczości Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Jego zwiedzanie jest biletowane. W Muzeum można zobaczyć miejsce wypoczynku ale i pracy poety oraz wiele pamiątek z nim związanych.

Leśniczówka Pranie to nie tylko muzeum poety. W lipcu i sierpniu odbywają się tu koncerty muzyki poważnej i piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji. Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają obiekt. Dojazd do leśniczówki jest możliwy od strony lądu i wody (jezioro Nidzkie) wyłącznie własnym środkiem lokomocji (leśniczówka jest położona 200 metrów od drogi łączącej Ruciane-Nidę z Karwicą, w odległości 8 km od Rucianego-Nidy). Pojazd należy zostawić na bezpłatnym parkingu i podejść do muzeum 150 metrów pieszo. Od strony wody istnieje możliwość bezpłatnego cumowania.

Godziny, terminy otwarcia

  • w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz od 1 listopada do 31 grudnia - od środy do niedzieli (oprócz świąt)
  • w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października - od wtorku do niedzieli
  • w lipcu i w sierpniu – codziennie
  • godziny otwarcia 9.30 - 17.00

Cennik

  • bilety normalne 6 zł (
  • bilety ulgowe 4 zł

Leśniczówka Pranie, Muzeum

Ruciane-Nida, Pranie 1


tel. 87 425 62 48

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Przystań Nautica