Mazurskie tężnie solankoweMazurskie tężnie solankowe

Atrakcja poza szlakiem WJM
0 0 2869

Tężnie w Gołdapi są usytuowane w Parku Zdrojowym nad jeziorem Gołdap, przy promenadzie zdrojowej - na terenie uzdrowiska Gołdap.

Konstrukcja - Drewniana, o długości 220 i wysokości 8 m - to czwarte w Polsce tężnie solankowe. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 metrów, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi - jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Wstęp na teren tężni jest bezpłatny. Odpłatne jest wejście na punkt widokowy na szczycie.

Pijalnia wód mineralnych i leczniczych - W Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych znajduje się również całoroczna mini tężnia oraz grota solna. Grota solna - jej głównym celem jest odtworzenie w sztucznych warunkach nadmorskiego lub powstałego w naturalnych grotach solnych mikroklimatu.

Woda lecznicza - 0,6 % chlorkowo - sodowa, fluorkowa. Woda jest czerpana z utworów jury dolnej z głębokości 646,0 m. odwiertem Gołdap Zdrój 1. Suma głównych składników mineralnych rozpuszczonych: 5970,97 mg/dm3. Woda posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze i przydatność do kuracji pitnej, wydane na podstawie wymagań zawartych w obowiązujących przepisach Ministerstwa Zdrowia.

Woda mineralna - 1226,45 mg/dm3 rozpuszczonych składników mineralnych, ze znaczną zawartością sodu i chlorków oraz fluorków. Woda jest czerpana z utworów kredy górnej z głębokości 426,0 m odwiertem Gołdap Zdrój 2.

Mini golf i plac zabaw - Przy tężniach znajduje się hektarowy międzypokoleniowy plac zabaw. Wokół tężni i brzegu Jeziora Gołdap ulokowano dołki do gry w mini golfa. Zainteresowani mogą nieodpłatnie wypożyczyć kijki do gry w Pijalni Wód Mineralnych i Leczniczych.

Mazurskie tężnie solankowe - zdjęcie
+ 39 zdjęć

Mazurskie tężnie solankowe

Zdrojowa 20, Gołdap


tel. 87 615 20 90

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina